Час для визволення Донбасу наближається

У найближчі дванадцять місяців можуть скластися потрібні геополітичні передумови

Але без широкомасштабної армійської операції визволення неможливе, вважають військові фахівці. І тоді постає найважливіше запитання: чи змогла українська армія за понад три роки набути того рівня боєздатності, щоб виконати своє головне призначення — визволити ті частини української землі, Донбас, Крим, які сьогодні контролює сусідня Росія? — запитує газета Експрес.

Внутрішні потрясіння, які неминуче чекають Росію напередодні тамтешніх президентських виборів, можуть відкрити для нас нове вікно можливостей. Альтернативу багатомісячним і беззмістовним переговорам у Мінську, які ні на йоту не наблизили нас до реального повернення окупованих територій (без збереження російського контролю над ними де-факто). Це вже зрозуміло всім.

І тоді в нас на столі залишається один варіант — визволяти Донбас самотужки. Бо вже зрозуміло, що ”якось само вирішиться” — не спрацює, за свою землю треба воювати.

Але коли настане час "х"? Чи ми готуємося до нього? І чи варто боятися Росії, якщо воюєш за своє?

— Чи є у вас відчуття, що Україна робить помилку, поставивши проблему окупованих територій на довгу паузу і чекаючи, що з часом вона якось розв’яжеться?

Д. Снєгирьов: — Ми справді відпустили ситуацію за течією і спостерігаємо, чи само воно розсмокчеться. Ні — само не розсмокчеться. Це Росії вигідний заморожений конфлікт на Донбасі — мати постійну зону нестабільності й воєнної напруги в Україні. Мусимо шукати виходи із ситуації. Але, на жаль, варіантів не так багато. Ми перепробували все. Залишається тільки визволення.

— Який варіант дій з визволення Донбасу з-під окупації був би найбільш ефективним для нас?

О. Жданов: — Звичайно, воєнний. На сьогодні українським військам під силу розбити те збройне угруповання, яке є на Донбасі.

— Це вороже угруповання нині становить 40 тисяч осіб на папері. Українського війська в цьому районі приблизно стільки ж. Формально Збройні сили України становлять 250 тисяч осіб, плюс Національної гвардії — 50 тисяч. Реально ж приблизно 150 тисяч — це війська, які здатні вести наступальні дії. Тобто можливо досягнути трикратну перевагу над ворогом, що, відповідно до військової теорії, є потрібною для досягнення результату в наступі. Крім того, маємо 150 тисяч резервістів першої черги. А загалом під загальну мобілізацію в Україні підпадає 900 тисяч осіб.

О. Мельник: — Я не згоден, що це правильний шлях. Слід зазначити, що оце 40-тисячне угруповання на Донбасі має потужне озброєння, приблизно 500 танків, тисячі артилерійських систем різних калібрів. І не можна забувати, що безпосередньо на кордоні з Україною зосереджено майже вдвічі більше російського війська, тобто приблизно 80 — 90 тисяч осіб. Контингенти, які є по два боки кордону, треба розглядати як єдину силу, керовану з єдиного центру.

Тільки б Україна пішла в наступ, це 100-відсотково мало б наслідком пряме вторгнення основних регулярних сил ворога і застосування значно більшої кількості особового складу, широкого спектру озброєнь, у тому числі військово-повітряних. Також не можна виключати, що Росія могла би вдатися до застосування тактичних ракет, чим Путін особисто погрожував два роки тому.

Наступальна операція мала б також тяжкі наслідки в плані наших людських втрат, адже Донбас — це суцільні міські агломерації. Я вже не говорю про руйнування інфраструктури.


Олексій Мельник

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки, координатор міжнародних проектів


Народився в 1962 р. в Хмельницькій області. Закінчив Чернігівське вище військове авіаційне училище льотчиків (1984), Інститут іноземних мов міністерства оборони США (1993), Школу командирів ескадрилій Університету військово-повітряних сил США (1994), Курс управління повітряним рухом військово-повітряних сил США (2001), Королівський коледж оборонних наук Великої Британії (2007).

Робота:

1980–2001 р. — служба в Збройних Силах, підполковник запасу, учасник миротворчих операцій ООН (1996, 1997). Остання посада в Збройних Силах України — заступник командира авіаційної бази з льотної підготовки.

2001–2004 р. — Центр Разумкова.

2004–2005 р. — ДП «Укроборонсервіс».

2005–2008 р. — Міністерство оборони України, начальник організаційно-аналітичного управління забезпечення роботи міністра оборони України — перший помічник міністра оборони.

(044) 201-11-95

melnyk@razumkov.org.ua

oleksiy.melnyk