Битва за Донбас буде гарячою, Путін мріє про парад 9 Травня у Києві

Битва за Донбас, до якої готується армія президента країни-агресорки Росії Володимира Путіна, може бути насправді масштабною. Йдеться про перспективу кількох тижнів, адже для диктатора дуже важливою є дата 9 травня. День Перемоги він має намір відсвяткувати парадом у Києві. Натомість потужний контрнаступ готують і ЗСУ.

Можливості армії РФ часто-густо перебільшені. Зокрема, замість "високоточних боєприпасів" окупанти застосовують некеровані бомби, а для взяття міст застосовують середньовічні методи.

Таку думку в екслюзивному інтерв’ю OBOZREVATEL висловив співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки, координатор міжнародних проєктів Центру Разумкова, військовий експерт Олексій Мельник.


Напередодні чергового етапу наступу путінської армії про "битву за Донбас" говорять як про переломну у цій війні, а саму війну порівнюють з Другою світовою. Ви згодні з такими оцінками?

— В тому, що відбувалося протягом цих шести тижнів, є дуже багато паралелей із Другою світовою війною. Росія розпочинала цю операцію на зразок "Бурі в пустелі", яку американці проводили на початку 1990-х. Це масовані удари по об’єктах критичної інфраструктури, по військових об’єктах, завоювання панування в повітрі. Потім основні військові сили заходять і контролюють цю територію.

Саме так це задумувалося. Але дуже швидко все це перейшло у якісь танкові баталії. Масований наступ чи висування танкових колон на Київ — це вже аналогії Другої світової війни.

Інтенсивність бойових дій на Донбасі з масовим застосуванням бронетехніки та піхоти буде в рази вища, ніж та, що ми вже спостерігали.

Але тим не менше всі говорять про те, що резерви путінської армії виснажуються. Ми знаємо статистику втрат ворога — загиблих, збитих літаків, спалених танків тощо. Невже це жодним чином не вплине на ситуацію?

— Те, що може бути новим на сході, — це те, що, очевидно, українська армія накопичує сили для того, щоб перейти в контрнаступ. До цього це було стримування і якісь локальні контрнаступальні дії.

Оскільки Росія планує захопити велику територію принаймні до адміністративної межі Донецької і Луганської областей, витіснити її звідти можна буде лише інтенсивним широкомасштабним контрнаступом. Можна очікувати масштабнішого застосування сили.

Ви могли б озвучити терміни — коли може бути наступ армії Путіна і контрнаступ української армії?

— Щодо можливого наступу чи квазібойових дій на сході, то можна з упевненістю говорити про період до 9 Травня. Тому що Путіну треба провести блискучий Парад перемоги. Отже, це питання кількох тижнів, які знадобляться на підтягування резервів.

Резерви Путіна величезні, але не безкінечні. Є суттєві проблеми з комплектуванням. Але в будь-якому разі, очевидно, таке завдання поставлено перед російськими військовими. Для його виконання в бій кидатимуть навіть недостатньо підготовлені і недостатньо укомплектовані підрозділи.

Щодо авіації, то в Росії, незважаючи на масштабні втрати, за даними Military Balance, все одно є доволі серйозний резерв. Плюс Росія практично не зазнала втрат в стратегічних бомбардувальниках. Є також певний резерв ракет — крилатих і балістичних.

Отже, потенціал Росії все одно залишається доволі потужним за певними параметрами, особливо в авіації і ракетах.

Ви сказали, що можна проводити паралелі із Другою світовою війною. Чи означає це, що російська армія і у ХХІ столітті використовує методи війни початку ХХ століття? Наскільки це позначається на її боєздатності?

— Я б радше поставив це питання інакше. Чи відображається фактична боєздатність Росії в методах ведення війни.

Насамперед, те, що кидається в очі, — це застосування некерованих потужних бомб, які скидають з літаків по житлових кварталах. Тут доречна аналогія з тим, як бомби використовували під час Другої світової війни. Це тероризування мирного населення і спроба таким чином зламати волю супротивника до спротиву.

Це радше свідчить не про те, що Росія хоче застосовувати таку тактику, а про те, що бойовий потенціал, про який постійно говорять у РФ, зокрема щодо високоточних боєприпасів, — це "потьомкінське село". Є фасад, є багато розмов про високоточну зброю, а є зброя, якій чи не півстоліття.

Окрім того, в Харкові, в Чернігові, в Маріуполі використовувалися методи навіть не Другої світової війни. Мабуть, це тактика, яка застосовувалась у Середні віки, — взяття в облогу міст, примушування їх до здачі.


Джерело:

Олексій Мельник

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки, координатор міжнародних проектів


Народився в 1962 р. в Хмельницькій області. Закінчив Чернігівське вище військове авіаційне училище льотчиків (1984), Інститут іноземних мов міністерства оборони США (1993), Школу командирів ескадрилій Університету військово-повітряних сил США (1994), Курс управління повітряним рухом військово-повітряних сил США (2001), Королівський коледж оборонних наук Великої Британії (2007).

Робота:

1980–2001 р. — служба в Збройних Силах, підполковник запасу, учасник миротворчих операцій ООН (1996, 1997). Остання посада в Збройних Силах України — заступник командира авіаційної бази з льотної підготовки.

2001–2004 р. — Центр Разумкова.

2004–2005 р. — ДП «Укроборонсервіс».

2005–2008 р. — Міністерство оборони України, начальник організаційно-аналітичного управління забезпечення роботи міністра оборони України — перший помічник міністра оборони.

(044) 201-11-95

melnyk@razumkov.org.ua

oleksiy.melnyk