На черговому засіданні Європейської Ради (23–24 червня) заплановано розгляд питання щодо надання Україні статусу кандидата на вступ до ЄС.
7 червня члени Громадської ради при МЗС України ухвалили ініційовану Центром Разумкова Заяву на підтримку надання Україні статусу кандидата.
У документі, зокрема, наголошується, що таке рішення ЄС стане свідченням підтримки і солідарності Євросоюзу з Україною у важкий період російської агресії. Водночас, отримання статусу кандидата є додатковим імпульсом для внутрішніх перетворень і потужним моральним стимулом для українських громадян. У заяві також підкреслюється, що невирішення (відкладення) цього питання буде критичною помилкою Євросоюзу і матиме негативні наслідки.
Члени Громадської ради вирішили зосередити свої зусилля на просуванні ідеї надання Україні статусу кандидата на вступ до ЄС і закликали громадські організації і експертні кола України активізувати роботу в цьому напрямі.
Громадської ради при МЗС України
від 7 червня 2022 року
23–24 червня 2022 року Європейська Рада розгляне питання щодо надання Україні статусу кандидата на вступ до Європейського Союзу (далі — ЄС). Для ЄС — це шанс і нагода у важкий період російської агресії довести підтримку і солідарність з Україною, яка воює за свій європейський вибір.
Для України набуття статусу кандидата важливо, бо, з одного боку, кладе край стратегічній невизначеності у відносинах з ЄС, а з іншого — є імпульсом для внутрішніх трансформацій і вагомим морально-політичним стимулом для громадян, які відстоюють свою свободу та європейське майбутнє.
Громадська рада змушена констатувати, що нині ситуація з членством України в ЄС, на жаль, залишається невизначеною через суперечливу і вичікувальну позицію лідерів деяких західноєвропейських країн. Водночас пропонуються альтернативні членству формати співробітництва, що є неприйнятним для України.
Очевидно, питання щодо кандидатського статусу України має насамперед політико-безпековий характер, і мова йде про політичну волю і рішучість лідерів ЄС спільно з Україною протистояти російській агресії, яка несе загрозу всій Європі. Українська армія тривалий час тримає оборону східного флангу ЄС, прийнявши на себе удар всієї воєнної потуги країни-агресора. Іншим аргументом на користь України є майже 30-річний досвід руху до ЄС, під час якого Україна пройшла складні випробування і досягла високого рівня інтеграції з ЄС в різних сферах — від енергетики до зовнішньої політики. Підтвердженням цього є успішна імплементація масштабної Угоди про асоціацію Україна-ЄС.
На думку Громадської Ради, невирішення (відкладення) питання кандидатського статусу для України буде критичною помилкою ЄС. Це, по-перше, активізує дії країни-агресора, яка сприйматиме таке рішення як «поразку» Заходу і «успіх спеціальної операції» в Україні. По-друге, дискредитуватиметься східна політика Євросоюзу. По-третє, це негативно вплине на настрої в українському суспільстві. По-четверте, посиляться внутрішні розбіжності в ЄС.
Громадська рада звертає увагу на сприятливу для України динаміку суспільно-політичних настроїв в Європі, зокрема, помітні проукраїнські зміни у громадській свідомості, позиціях політичних сил, бізнесу, експертних кіл тощо. На користь України — потужна підтримка Європарламенту, консолідована позиція багатьох країн ЄС, а також солідарність міжнародних інституцій і провідних держав світу. Це повинні враховувати лідери ЄС, розглядаючи питання кандидатства України.
Члени Громадської ради спрямовуватимуть свої зусилля на просування ідеї надання Україні статусу кандидата на вступ до ЄС і закликають громадські організації і експертні кола України активізувати роботу в цьому напрямі.