Участь у науковому форумі "Революція Гідності: на шляху до історії"

22 листопада 2024

Медіа

Науковий консультант з правових питань Центру Разумкова, суддя Конституційного Суду України у відставці П.Стецюк 21 листопада 2024 р. взяв участь у роботі Наукового форуму «Революція Гідності: на шляху до історії».

Захід було приурочено до 20-ї річниці Помаранчевої революції та 11-ї річниці від початку Євромайдану / Революції Гідності та організовано Музеєм Революції Гідності у тісній співпраці з Українським Інститутом національної пам’яті, Інститутом історії України НАН України, УКУ, КНУ ім. Т. Шевченка та НУ «Києво-Могилянська Академія».

Виступаючи з доповіддю «Конституційно-правовий вимір Революції Гідності», П.Стецюк привернув увагу учасників Форуму до ролі Революції на граніті, Помаранчевої революції та Революції Гідності у трансформації пост-радянської політичної системи в Україні. На думку експерта, з конституційно-правової точки зору, київські протестні акції зими 2013–2014 рр. (Революція Гідності) пройшли декілька послідовних «періодів», а саме:

  • часу реалізації громадянами України свого конституційного права на мирні збори (від початку протестів — до перших вбитих мирних протестантів 20.01.14р.);
  • часу активного захисту громадянами України конституційного ладу своєї держави, її демократичних та республіканських засад, а також легітимного опору ними процесам узурпації влади з боку чільних представників правлячого політичного режиму (від вбивств на протестних акціях С.Нігояна та М.Жизневського — до масового розстрілу мирних протестантів 19 та 20 лютого 2014 р.);
  • часу відновлення стану конституційного правопорядку в Україні (від часу втечі з України Президента України В.Януноковича — до кінця лютого/ поч. березня 2014 р.).

Окрему увагу експертом було також звернуто на аналіз статусу (правового положення) «сторін» київських протестних акцій 2013–14 рр. — мирних протестувальників (громадян України) та, з іншого боку, співробітників силових структур (рядових та офіцерів МВС України, СБУ, інших державних органів), а також чільних представників правлячого політичного режиму.

На думку П.Стецюка, українські протестні акції (майдани) загалом, та, зокрема, Євромайдан і Революція Гідності об’єктивно відіграли свою роль у процесі сучасного конституційного розвитку України.


Детальніше про подію за посиланням:

https://www.YouTube.com/watch?v=fwdACv5JoSE