Участь у круглому столі "Демократія після війни: очима громадянського суспільства"

02 березня 2025

28 лютого 2025 р. П.Стецюк, науковий консультант з правових питань Центру Разумкова, суддя Конституційного Суду України у відставці, взяв участь у круглому столі «Демократія після війни: очима громадянського суспільства». Захід було організовано Центром політико-правових реформ та Громадянською мережею ОПОРА та присвячено презентації другої частини «Білої книги підготовки та організації післявоєнних виборів».

Учасники круглого столу обговорили питання законодавчих та організаційних викликів у підготовці післявоєнних виборів, можливих проблем їхнього адміністрування, а також ймовірних загроз при реалізації громадянами України свого активного та пасивного виборчого права на цих виборах. В роботі круглого столу взяли участь народні депутати України, члени Центральної Виборчої Комісії, провідні вітчизняні та зарубіжні експерти в галузі виборчого права. Серед них, зокрема, перший заступник Голови Верховної Ради України О.Корнієнко, народні депутати України Ф.Веніславський, Р.Павленко, І.Крулько, заступник голови Центральної Виборчої Комісії С.Дубовик, провідний експерт з конституційного права ЦППР та заступник Голови ЦВК 2007–2018 рр. А.Магера, старша радниця з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА О. Коцюруба та ін.

У своєму виступі на круглому столі П.Стецюк, зокрема зазначив, що для належної підготовки та проведення перших «післявоєнних виборів» варто буде підготувати та ухвалити можливо не один, а декілька т.з. тимчасових (перехідних, разових і т.д.) «виборчих законів»; при цьому їхнє «нормативне наповнення» бачиться максимально лаконічним та виключно функціональним, однак із чітким дотриманням т.з. «червоних ліній» міжнародно-правових стандартів; свою роль у належній допомозі щодо можливого «забезпечення» конституційності майбутніх «тимчасових» виборчих законів мав би відіграти Конституційний Суд України. Однак, на думку експерта, «вибори» є тільки частиною демократії/народовладдя/ як такої. Тому, для належного відновлення в країні «демократії після війни» вкрай необхідним (окрім проведення загальнонаціональних та місцевих виборів) буде також повноцінне відновлення режимів парламентаризму та місцевого самоврядування.


Детальніше про подію за посиланням.