Застосування ембарго на закупівлю російської нафти та газ країнами ЄС — проблема санкційної політики

08 квітня 2022

Незважаючи на застосування пекельних санкцій країнами Заходи проти Росії у відповідь на її вторгнення в Україну, ключовою проблемою залишається застосування ембарго на нафту та газ. Без її вирішення РФ буде мати достатню економічну базу для продовження війни. Так, за 40 днів агресії російські енергетичні компанії отримали 34 млрд. євро від країн ЄС, водночас, військова допомога для України із Євросоюзу склала лише близько 1 млрд. євро.

Застосування ембарго на вугілля ЄС у п’ятому санкційному пакеті у відповідь на злодіяння російської армії у передмістях Києва великої економічної проблеми для РФ не становить, оскільки це обмежить надходження коштів до неї тільки у сумі 4 млрд. євро на рік проти понад 200 млрд. євро на рік від реалізації нафти та газу.

Впровадження ембарго на нафту та газ ускладнюється тим, що в останні 20 років країни ЄС на чолі із ФРН здійснювали політику постійного нарощування залежності від російських енергоносіїв й зараз ЄС залежить від поставок газу на 40%, а від надходження нафти й вугілля на понад 30%. Рівень залежності від російського газу Фінляндії, Латвії, Естонії, Болгарії та Словаччини перевищує 70%, а залежність ФРН становить 55%.

Однак, не дивлячись на це, вважаю, що європейцям вигідно терміново запровадити повне ембарго проти російських вуглеводнів якомога скоріше для того, щоб підірвати економічний потенціал Росії й унеможливити перенесення військових дій на територію ЄС, що могли б нанести економічної та гуманітарної шкоди на декілька порядків більшої порівняно із втратами від ембарго.

Також, дуже суттєвими проблемами для стримування російської агресії являється дефіцит пального в Україні та питання ядерної безпеки. Після знищення російськими ракетами Кременчуцького НПЗ та багатьох баз нафтопродуктів, Україна конче потребує значного збільшення поставок нафтопродуктів із ЄС у постійному режимі. Що стосується ядерної безпеки, то тут потрібно усьому міжнародному співтовариству змусити російських військові формування покинути територію Запорізької АЕС та передати цей об’єкт під повний контроль НАЕК «Енергоатом».

Володимир Омельченко

Директор енергетичних програм


Народився в 1967 р. в Києві.

Освіта:

Київський політехнічний інститут, факультет хімічного машинобудування (1992).

Автор понад 50 наукових і публіцистичних праць. Брав участь у розробці та здійсненні міжнародних енергетичних проектів та наукових дослідженнях міжнародної енергетичної політики.

Робота:

У 1992–1996 р. працював на різних посадах в галузі машинобудування;

1997–1998 — головний фахівець відділу нафтової, газової та нафтопереробної промисловості міністерства економіки України;

1998–2003 — НАК «Нафтогаз України», очолював напрям транспорту нафти;

2004–2007 — головний консультант Національного інституту проблем міжнародної безпеки РНБО України;

з лютого 2007 р. — експерт Центру Разумкова, з 2013 року — директор енергетичних програм.

(044) 206-85-02

omelchenko@razumkov.org.ua

volodymyr.omelchenko