ЄС і Росія залишатимуться залежними від української ГТС

13 вересня 2017

Прокачування газу "Північним потоком" зупинене з 11 по 22 вересня через щорічний плановий ремонт. Російський "Газпром" надіслав "Нафтогазу України" збільшену заявку на транспортування газу до Європи. У "Нафтогазі" кажуть: українська ГТС здатна і готова замінити потужності "Північного потоку", хоча такі коливання й непередбачені контрактом. Наскільки важливою українська газотранспортна система є для транзиту газу до Європи, і чи російська сторона залишається залежною від неї попри будівництво обхідних маршрутів?

Українська газотранспортна система наразі перебуває у доброму стані. "Вона має профіцит потужності, — каже Радіо Свобода директор енергетичних програм Центру імені Разумкова Володимир Омельченко. — Навіть коли у 2014 році сепаратисти підірвали деякі газопроводи, вона все-одно функціонувала. Вона дуже стресостійка. Технологічний стан української ГТС нічим не гірший, ніж у Польщі, Угорщині чи Словаччині, і набагато кращий, ніж у Росії".

Українська ГТС залишається важливою як для ЄС, так і для Росії попри все, зазначає Омельченко. Більше того, вона залишатиметься важливою навіть у разі реалізації проекту "Північний потік-2

"Українська газотранспортна система залишиться на порядок надійнішою, ніж "Північний потік" і "Північний потік-2", які постійно зупинятимуться на ремонти і не матимуть відповідних підземних сховищ газу, тому й не можуть стовідсотково забезпечити надійність і безпеку поставок у піковий період", — вважає Володимир Омельченко.
І Євросоюз, і Росія ще тривалий час залишатимуться залежними від української ГТС. "Сьогодні і у майбутньому жодна ГТС не може створити конкуренцію українській", — говорить український експерт.


Володимир Омельченко

Директор енергетичних програм


Народився в 1967 р. в Києві.

Освіта:

Київський політехнічний інститут, факультет хімічного машинобудування (1992).

Автор понад 50 наукових і публіцистичних праць. Брав участь у розробці та здійсненні міжнародних енергетичних проектів та наукових дослідженнях міжнародної енергетичної політики.

Робота:

У 1992–1996 р. працював на різних посадах в галузі машинобудування;

1997–1998 — головний фахівець відділу нафтової, газової та нафтопереробної промисловості міністерства економіки України;

1998–2003 — НАК «Нафтогаз України», очолював напрям транспорту нафти;

2004–2007 — головний консультант Національного інституту проблем міжнародної безпеки РНБО України;

з лютого 2007 р. — експерт Центру Разумкова, з 2013 року — директор енергетичних програм.

(044) 206-85-02

omelchenko@razumkov.org.ua

volodymyr.omelchenko