Потрібна реанімація, оновлення Будапештського меморандуму

19 червня 2017

Президент України Петро Порошенко вирушив із офіційним візитом до США, у ході якого плануються переговори із президентом США Дональдом Трампом.

Ключовою темою переговорів має стати врегулювання конфлікту на Донбасі. Окрім того, темами переговорів, імовірно, стануть надання фінансової допомоги Україні, а також перспективи надання летальної зброї.

Напередодні візиту Петра Порошенка у Білому домі заявили, що не задоволені тим, як виконуються мінські домовленості і що США були б готові підтримати альтернативу Мінську у разі, якби новий формат був ефективним.

"Якщо б сторони прийшли до якоїсь іншої угоди шляхом іншого механізму, і якщо вони були б згодні до нього приєднатися і успішно виконувати, я думаю, ми були б відкриті для підтримки такого механізму", — сказала речниця Державного департаменту Хізер Ноєрт.

Водночас, вона наголосила, що зараз не йдеться про те, що США можуть очолити ініціативу зі зміни формату переговорів про врегулювання кризи на Донбасі. Хізер Ноєрт сказала, що США "глибоко стурбовані ескалацією конфлікту" і вважають найважливішим встановлення миру на сході України.

Нова адміністрація США також вважає, що українська влада могла б дійти згоди з Москвою поза мінськими домовленостями 2015 року. Як висловився держсекретар США Рекс Тіллерсон, не слід бути "прикутими наручниками до Мінська".
ВВС Україна спілкувалася із експертом Центру Разумкова Олексієм Мельником про те, чого чекати від переговорів Петра Порошенка і Дональда Трампа?

Є сподівання, що двом президентам вдастся встановити контакт, оскільки вони можуть говорити однією мовою як люди, що прийшли до влади із бізнесу. Схожі бекграунди можуть допомогти їм порозумітися. Двом колишнім бізнесменам домовитися легше, аніж, скажімо, колишнім бізнесмену і кадебісту.

Зараз українська сторона, на мою думку, не може запропонувати чогось принципово нового у темі подолання конфлікту на Донбасі.

Але зміна формату переговорів замість Мінська, яку допускають зокрема і у США, була б бажана. Але у цій темі має йтися не лише про входження нових учасників, наприклад, США до групи переговорників.

Ключовим за умови нового формату має стати зміна статусу Росії. Зараз мінський формат — це, фактично, шлях врегулювання кризи як внутрішнього українського конфлікту.

Якщо уявити неможливе і Росія отримає статус однієї зі сторін конфлікту, це би була ефективна зміна формату. Але наразі я не бачу, як це можна реалізувати, зважаючи на позицію Росії.

Друге актуальне питання для України — пошук зовнішніх гарантій безпеки, і ця тема має обговорюватися під час переговорів.

Потрібна реанімація, оновлення Будапештського меморандуму, який був порушений.

Другим механізмом закріплення гарантій безпеки могло б бути означення чіткої перспективи членства України в НАТО.

Зараз обговорюється іще один статус для України, названий у нещодавній постанові Верховної Ради — це статус "основного союзника НАТО без членства". Як на мене, це проблематично і суперечить законодавчо проголошеному курсу на вступ України до альянсу.

Імовірно, на переговорах ітиметься про надання Україні летальної зброї. Це рішення практично готове, усе залежить від політичної волі Дональда Трампа, який має його схвалити.

Але загалом щодо Донбасу вважаю, що можуть бути досягнуті домовленості, реалізація яких буде досить складною або й взагалі неможливою.

Інтереси США багато у чому перетинаються з інтересами Росії, тому рішення Білого дому щодо України, швидше за все, будуть "в одному пакеті" із домовленостями по лінії США-Росія.

Не виключаю, що через це Україні запропонують піти на якісь поступки, на які вона не зможе погодитися.


Олексій Мельник

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки, координатор міжнародних проектів


Народився в 1962 р. в Хмельницькій області. Закінчив Чернігівське вище військове авіаційне училище льотчиків (1984), Інститут іноземних мов міністерства оборони США (1993), Школу командирів ескадрилій Університету військово-повітряних сил США (1994), Курс управління повітряним рухом військово-повітряних сил США (2001), Королівський коледж оборонних наук Великої Британії (2007).

Робота:

1980–2001 р. — служба в Збройних Силах, підполковник запасу, учасник миротворчих операцій ООН (1996, 1997). Остання посада в Збройних Силах України — заступник командира авіаційної бази з льотної підготовки.

2001–2004 р. — Центр Разумкова.

2004–2005 р. — ДП «Укроборонсервіс».

2005–2008 р. — Міністерство оборони України, начальник організаційно-аналітичного управління забезпечення роботи міністра оборони України — перший помічник міністра оборони.

(044) 201-11-95

melnyk@razumkov.org.ua

oleksiy.melnyk