Обвинувачувати обидві сторони — дуже зручно для російських наративів
Заява Amnesty International від 4 серпня про те, як українські військові нібито піддають небезпеці мирних жителів, коли розташовуються поблизу цивільних об’єктів, викликала хвилю обурення не лише серед українських військових, але й серед правозахисників. «Перебування в обороні не звільняє українських військових від дотримання міжнародного гуманітарного права», — заявили у міжнародній організації. Amnesty, ба більше центральний офіс у Лондоні, не має достатньо досвіду для оцінки обставин, і таким чином не враховує контекст війни, що триває, стверджують українські правозахисники.
Цей звіт змушує згадати вираз «корисні ідіоти», попри всю повагу до міжнародної організації, говорить співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник.
«Я уважно прочитав їхню заяву, і якщо відірватися від контексту, то те, що вони роблять, дійсно важливо. Є міжнародні правила ведення війни, і вони певні факти зафіксували. Але є інший момент — як вони подали цю інформацію. Цей стиль дуже зручний для російських наративів. Мовляв, винуваті обидві сторони, обидві сторони порушують. І це не лише Amnesty. Такі помилки робила СММ ОБСЄ, коли починала роботу на сході України. Також можна побачити такий підхід у заявах ООН, МАГАТЕ тощо, вони апелюють до обох сторін конфлікту», — говорить Мельник.
Проте, на його думку, в умовах агресії заклики до обох сторін утриматися від насильства виглядають дивно, й ця ідеальна модель не відповідає реальності.
«Шкода, що вони не дочекалися відповіді від нашого Генерального штабу. От якщо подивитися на Донецьку агломерацію, то от де треба тоді було б розмістити війська? Десь у чистому полі? Але ж це сотні життів військовослужбовців! Теж громадян України. Тобто це дуже важливе таке питання, яке поважні організації мали б враховувати, перш ніж виходити з такими «сенсаційними» матеріалами. Я боюсь, що ще однією проблемою може бути — відсутність практичного досвіду в дослідників, а також здатності, а може й бажання, заглибитися в реалії конфлікту», — вважає експерт.
Джерело: