В Україні впали зарплати: скільки зароблятимемо до кінця року і кому пощастило

05 жовтня 2020

В Україні наприкінці літа знизився середній розмір зарплати. Через девальвацію гривні, інфляції, карантин та економічну кризу збідніли всі. У серпні українці заробляли приблизно на 3% менше, ніж у липні.


Як і чому змінюються зарплати в Україні

Середня заробітна плата в Україні в серпні впала на 3% порівняно з липнем. Зараз вона становить 11 446 грн. Якщо ж порівнювати із серпнем 2019 року, то тоді середня зарплата була на рівні 10 537 грн. Тому можна підсумувати, що загалом за рік зарплати зросли на 8%.

За даними серпня 2020 року, найбільше платять українцям, які працюють у сферах:

  • інформації та телекомунікації: 19 827 грн;
  • фінансової і страхової діяльності: 19 700 грн;
  • державного управління й оборони, а також обов'язкового соціального страхування: 16 802 грн.

Зі свого боку одні з найменш оплачуваних працівників у сферах:

  • харчування і тимчасового розміщення: 6 224 грн;
  • освіти: 8 218 грн;
  • медицини 8 490 грн.

Найменшу середню заробітну плату отримують жителі Чернівецької та Волинської областей. А найбільшу — у Києві і Донецькій області.


Чому зарплати впали?

Показники Державної служби статистики демонструють нам, яку зарплату в середньому нараховували працівникам того чи іншого місяця року. Але щоб нарахування коливалися, реальній зарплаті не обов'язково рости або падати. Насправді в нарахуванні зарплат є своєрідна "сезонність". У році є два пікові періоди, коли середній показник зарплат завжди буде вище, ніж до цього. Відповідно, після такого періоду нарахування різко впадуть.

Найбільшу суму всім працівникам традиційно нараховують у грудні, тому що крім звичайної зарплати, є ще доплати, 13-а зарплата, бонуси, премії. Це ж стосується і періоду червень-липень, коли більшість співробітників, зокрема бюджетної сфери, йдуть у відпустки та отримують відпускні.

"Грудень і червень-липень завжди виглядають привабливо з точки зору заробітної плати, — пояснює директор економічних і соціальних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин. — Створюється враження, що в ці місяці відбувається різке підвищення зарплат. Але це не так. Ось, я вам можу сказати, що з вересня до листопада 2019 року середня зарплата була приблизно 10 700 гривень. А в грудні — 12 300.

У січні ж знову 10 700. Це не означає, що в грудні всі так добре попрацювали, просто нарахована зарплата була вищою. Також, якщо ми подивимося нарахування зарплат, які були у весняні місяці, а потім у червні-липні, то побачимо, що у ці два місяці зарплати були вищими. Це період відпусток, особливо у вчителів, медиків, бюджетної сфери, тому в ці місяці різко зростають нарахування заробітної плати. Знову ж таки, у травні середня зарплата була приблизно 10 500. А в червні-липні 11 600-11 800 грн".

Отже, у серпні середня зарплата впала не тому, що її знизили, а тому, що у тих же вчителів відпустки закінчилися, і вони просто почали отримувати звичайну ставку.


Що буде із зарплатою до кінця року?

Якщо враховувати "сезонні" зміни заробітної плати, то її середній показник залежатиме від економічної ситуації в країні. Оскільки реального зростання та "оздоровлення" економіки у нас поки не передбачається, експерти в прогнозах середньої зарплати не оптимістичні.

"Будемо сподіватися, що друга хвиля коронавірусу нас не накриє, і в нас не буде тотального локдауну як у березні-квітні, — говорить OBOZREVATEL Василь Юрчишин. — Але факторів зростання економіки, щоб заробітна плата збільшувалася, теж немає".


Джерело:

Василь Юрчишин

Директор економічних і соціальних програм


Народився в 1955 р. в Кам’янці-Подільському.

Освіта:

Київський державний університет імені Т. Шевченка, факультет кібернетики (1977).

Кандидат фізико-математичних наук (1989).

Інститут державного управління та самоврядування при Кабінеті Міністрів України (1994).

Доктор наук з державного управління (2003).

Автор близько 100 наукових праць.

Робота:

Протягом 1977–1993 р. працював в Київському університеті на посадах інженера, наукового та старшого наукового співробітника; 

1994–1999 — головний дослідник з економічних питань Міжнародного центру перспективних досліджень, Фонду розвитку банківської справи і фінансів;

1999–2004 — доцент кафедри економічної політики Української (нині Національної) академії державного управління при Президентові України;

1999–2004 — директор з досліджень Агентства гуманітарних технологій, потім Агенції соціального проектування;

2002–2003 — радник Міністра економіки України;

з квітня 2004 р. — професор кафедри економічної політики Національної академії державного управління при Президентові України;

з червня 2005 р. — директор економічних програм Центру Разумкова.

(044) 201-11-90

yurchyshyn@razumkov.org.ua