Україна підсилить НАТО однією з найсильніших армій світу та досвідом у гібридній війні…

20 квітня 2021

Обговорюючи з Генсеком Північноатлантичного альянсу Єнсом Столтенбергом ситуацію на Донбасі, президент Володимир Зеленський наголосив: «Ми віддані реформуванню нашої армії та оборонного сектору, але одними реформами Росію не зупинити. НАТО — це єдиний шлях до закінчення війни на Донбасі. ПДЧ стане справжнім сигналом для Росії». І кількома днями раніше, під час телефонних розмов із президентом США Джо Байденом та прем’єр-міністрами Канади і Великої Британії — Джастіном Трюдо та Борисом Джонсоном — Володимир Зеленський також наголошував на тому, що отримати ПДЧ від НАТО — це першочерговий пріоритет для України.

Що означає на цьому тлі заява головнокомандувача ЗСУ Руслана Хомчака: «Вступ нашої держави до НАТО зміцнить не тільки Україну — він так само посилить Організацію Північноатлантичного договору»?

Як і чим конкретно Україна може посилити НАТО, в першу чергу, саме в Чорноморському регіоні?

За словами Олексія Мельника, заява Руслана Хомчака — це радше не про готовність, а про констатацію факту. «На сьогодні наша держава виступає як повноправний партнер, ми постійно демонструємо прихильність принципам трансатлантичної безпеки. Наприклад, ЗСУ більше десяти років беруть участь у широкому діапазоні операцій та місій під егідою НАТО, як от у Косово, Афганістані тощо. Крім того, українські військові активно залучаються до різноманітних міжнародних навчань», — каже експерт-міжнародник «Центру Разумкова».

Але ключове — це 250-тисячна українська армія, наголошує Мельник.

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки «Центру Разумкова» Олексій Мельник нагадує про співпрацю НАТО з Україною у галузі стратегічних перевезень, в якій використовуються українські транспортні літаки. «Досить часто буває таке, що Альянсу потрібно забезпечити швидке перекидання великої кількості військ, техніки, спорядження чи — медичного обладнання. Нагадаю, що українська авіація — Ан-124 «Руслан» та Ан-225 «Мрія» — часто виконувала подібні завдання. Ба більше, наша авіація рятувала у 2020-му країни НАТО (Францію, Іспанію, Польщу, Чехію, Данію, США тощо) в критичний момент, коли їм бракувало обладнання для боротьби з коронавірусом. Тобто Україна може не тільки підвищити бойовий потенціал системи колективної безпеки за рахунок сильного війська, але й допомагати союзникам в критичних ситуаціях, як от в часи пандемії», — зауважив Олексій Мельник.

«На сьогодні багато членів Альянсу все ще побоюються, що рішення щодо повноцінного членства України в НАТО може підірвати систему Євроатлантичної безпеки. Мовляв, це спровокує Росію на чергову агресію. Причому не лише проти України, а й проти інших членів НАТО. Простіше кажучи, деякі держави-члени Альянсу мають страх купити квиток на війну», — стверджує експерт-міжнародник Олексій Мельник.


Джерело:

Олексій Мельник

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки, координатор міжнародних проектів


Народився в 1962 р. в Хмельницькій області. Закінчив Чернігівське вище військове авіаційне училище льотчиків (1984), Інститут іноземних мов міністерства оборони США (1993), Школу командирів ескадрилій Університету військово-повітряних сил США (1994), Курс управління повітряним рухом військово-повітряних сил США (2001), Королівський коледж оборонних наук Великої Британії (2007).

Робота:

1980–2001 р. — служба в Збройних Силах, підполковник запасу, учасник миротворчих операцій ООН (1996, 1997). Остання посада в Збройних Силах України — заступник командира авіаційної бази з льотної підготовки.

2001–2004 р. — Центр Разумкова.

2004–2005 р. — ДП «Укроборонсервіс».

2005–2008 р. — Міністерство оборони України, начальник організаційно-аналітичного управління забезпечення роботи міністра оборони України — перший помічник міністра оборони.

(044) 201-11-95

melnyk@razumkov.org.ua

oleksiy.melnyk