Ціни на всі енергоносії повинні визначатися за ринковою моделлю

20 листопада 2017

Ціни на всі енергоносії повинні визначатися за ринковою моделлю. Таку думку висловив директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко, повідомляє "Обозреватель".

Він зазначив, що якщо в країні немає повноцінного ринку, то ціна має визначатися по імпортному паритету. Цей принцип діє не тільки на енергоресурси, але і в цілому на всі види товару.

Коментуючи повідомлення голови НКРЕКП Дмитра Вовка щодо можливого зростання ОРЦ на 2018 рік, Омельченко підкреслив, що це не одноосібне бажання Регулятора, а об'єктивний ринковий підхід, коли ціна визначається за затвердженою формулою з урахуванням коливань її складових. Експерт зазначив, що зростання індексу API2, який стався в 2017 році, впливає на перегляд формули.

"На сьогодні в Україні відсутній як такий роздрібний ринок природного газу і взагалі ринок вугілля. Тому, в принципі, щоб визначати ціну, наближену до ринкової, це по паритету, з імпортного паритету, згідно з цінами, встановленими на європейських біржах", — підкреслив він.

При цьому Омельченко вказав на недосконалість існуючої моделі ціноутворення, яка не дозволяє генеруючим компаніям купувати вугілля в необхідних обсягах на зовнішніх ринках. "Формула Роттердам+ не відображає повною мірою кон'юнктуру ринку, тому що вона взята з лагом 12 місяців. З моєї точки зору, нинішня модель не відповідає реальності і, в принципі, з нею дуже складно купувати вугілля ... оскільки 12 місяців тому ціна була зовсім інша", — сказав він. Експерт також заявив, що Україні необхідно нарощувати видобуток власних енергоресурсів, поступово скорочуючи обсяг імпорту, однак це буде можливим тільки за умови ринкової ціни вугілля.

"З моєї точки зору, в найближчі 2–3 роки Україні важко буде позбутися від імпорту вугілля, тому необхідно буде інвестувати серйозні кошти у видобуток вугілля. Тобто, ви знаєте, там є постійне скорочення видобутку. І для цього необхідно зробити реформування вугільної галузі. Приватизувати, з моєї точки зору, нерентабельні шахти. І, в принципі, необхідно створити біржу вугільну та інвестиційну програму з нарощування видобутку. Найімовірніше, що протягом 2–3 років у нас буде відчуватися дефіцит вугілля, тому Україна змушена буде, а так як ринку немає, то Україна змушена буде і для внутрішнього ринку використовувати формулу імпортного паритету. З боку держави необхідно створити відповідні цінові умови, інвестиційні і, швидше за все, умови приватизації державних шахт для того, щоб збільшити видобуток власного вугілля", — сказав Омельченко.


Володимир Омельченко

Директор енергетичних програм


Народився в 1967 р. в Києві.

Освіта:

Київський політехнічний інститут, факультет хімічного машинобудування (1992).

Автор понад 50 наукових і публіцистичних праць. Брав участь у розробці та здійсненні міжнародних енергетичних проектів та наукових дослідженнях міжнародної енергетичної політики.

Робота:

У 1992–1996 р. працював на різних посадах в галузі машинобудування;

1997–1998 — головний фахівець відділу нафтової, газової та нафтопереробної промисловості міністерства економіки України;

1998–2003 — НАК «Нафтогаз України», очолював напрям транспорту нафти;

2004–2007 — головний консультант Національного інституту проблем міжнародної безпеки РНБО України;

з лютого 2007 р. — експерт Центру Разумкова, з 2013 року — директор енергетичних програм.

(044) 206-85-02

omelchenko@razumkov.org.ua

volodymyr.omelchenko