Ціни на всі енергоносії повинні визначатися за ринковою моделлю. Таку думку висловив директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко, повідомляє "Обозреватель".
Він зазначив, що якщо в країні немає повноцінного ринку, то ціна має визначатися по імпортному паритету. Цей принцип діє не тільки на енергоресурси, але і в цілому на всі види товару.
Коментуючи повідомлення голови НКРЕКП Дмитра Вовка щодо можливого зростання ОРЦ на 2018 рік, Омельченко підкреслив, що це не одноосібне бажання Регулятора, а об'єктивний ринковий підхід, коли ціна визначається за затвердженою формулою з урахуванням коливань її складових. Експерт зазначив, що зростання індексу API2, який стався в 2017 році, впливає на перегляд формули.
"На сьогодні в Україні відсутній як такий роздрібний ринок природного газу і взагалі ринок вугілля. Тому, в принципі, щоб визначати ціну, наближену до ринкової, це по паритету, з імпортного паритету, згідно з цінами, встановленими на європейських біржах", — підкреслив він.
При цьому Омельченко вказав на недосконалість існуючої моделі ціноутворення, яка не дозволяє генеруючим компаніям купувати вугілля в необхідних обсягах на зовнішніх ринках. "Формула Роттердам+ не відображає повною мірою кон'юнктуру ринку, тому що вона взята з лагом 12 місяців. З моєї точки зору, нинішня модель не відповідає реальності і, в принципі, з нею дуже складно купувати вугілля ... оскільки 12 місяців тому ціна була зовсім інша", — сказав він. Експерт також заявив, що Україні необхідно нарощувати видобуток власних енергоресурсів, поступово скорочуючи обсяг імпорту, однак це буде можливим тільки за умови ринкової ціни вугілля.
"З моєї точки зору, в найближчі 2–3 роки Україні важко буде позбутися від імпорту вугілля, тому необхідно буде інвестувати серйозні кошти у видобуток вугілля. Тобто, ви знаєте, там є постійне скорочення видобутку. І для цього необхідно зробити реформування вугільної галузі. Приватизувати, з моєї точки зору, нерентабельні шахти. І, в принципі, необхідно створити біржу вугільну та інвестиційну програму з нарощування видобутку. Найімовірніше, що протягом 2–3 років у нас буде відчуватися дефіцит вугілля, тому Україна змушена буде, а так як ринку немає, то Україна змушена буде і для внутрішнього ринку використовувати формулу імпортного паритету. З боку держави необхідно створити відповідні цінові умови, інвестиційні і, швидше за все, умови приватизації державних шахт для того, щоб збільшити видобуток власного вугілля", — сказав Омельченко.