Ціни на газ на міжнародних ринках зростають не тільки через "Газпром", є низка причин, — експерт

20 вересня 2021

Зростанню цін на газ сприяє у тому числі підвищений попит з боку Китаю, робота спекулянтів і зниження кількості довгострокових контрактів у Європі. “Газпром” використовує ці чинники у своїх цілях, але не є єдиним фактором


Таку позицію висловив Володимир Омельченко, директор енергетичних програм центру Разумкова, в ефірі програми Energo live з Олександром Морщавкою на телеканалі “Еспресо”.

“Я думаю, що причин дуже багато. І “Газпром” — це не єдиний і не найбільший фактор, який впливає на зростання цін в Європі, і не треба перебільшувати його роль”, — сказав Омельченко.

Він звернув увагу, що значно збільшився попит на природний газ в Азійсько-Тихоокеанському регіоні — в Японії, в Кореї, в Таїланді, у Китаї.

“Плюс серйозний конфлікт між Китаєм і Австралією щодо визнання Тайваню. А Австралія була одним із найбільших постачальників газу в Китай. Плюс треба відмітити роботу спекулянтів, оскільки реальний газ на біржах продається у 10-15% випадків, а все інше — це так званий “паперовий” газ”, — продовжив перелічувати експерт.

За його словами, варто враховувати, що знизилася частка газу, який продається у Європі за довгостроковими контрактами

“І всі ці фактори разом призвели до підвищення цін. Безумовно, “Газпром” хоче використати ці фактори на свою користь. У нього є політичні задачі, які ставляться Кремлем. Не треба це відмітати. Але треба більш широко дивитися на ситуацію”, — резюмував Омельченко.


Джерело:

Володимир Омельченко

Директор енергетичних програм


Народився в 1967 р. в Києві.

Освіта:

Київський політехнічний інститут, факультет хімічного машинобудування (1992).

Автор понад 50 наукових і публіцистичних праць. Брав участь у розробці та здійсненні міжнародних енергетичних проектів та наукових дослідженнях міжнародної енергетичної політики.

Робота:

У 1992–1996 р. працював на різних посадах в галузі машинобудування;

1997–1998 — головний фахівець відділу нафтової, газової та нафтопереробної промисловості міністерства економіки України;

1998–2003 — НАК «Нафтогаз України», очолював напрям транспорту нафти;

2004–2007 — головний консультант Національного інституту проблем міжнародної безпеки РНБО України;

з лютого 2007 р. — експерт Центру Разумкова, з 2013 року — директор енергетичних програм.

(044) 206-85-02

omelchenko@razumkov.org.ua

volodymyr.omelchenko