Центр Разумкова прогнозує можливість додаткового щорічного зростання ВВП України на 1%

29 листопада 2018

28 листопада 2018р., м. Вашингтон — Запуск у 2019 р. нової моделі ринку електричної енергії може забезпечити у подальшому додаткове щорічне зростання ВВП України щонайменше на 1% за рахунок покращення інвестиційних умов для залучення коштів в модернізацію інфраструктури та зростання обсягів торгівлі електроенергією. Привабливі інвестиційні умови будуть створені шляхом запровадження прозорих й конкурентних механізмів функціонування ринку електричної енергії, спрощення процедури підключення нових промислових підприємств та збільшення міждержавної торгівлі.

Реформування ринку електричної енергії сприятиме забезпеченню синхронної роботи енергосистем України та Молдови з ENTSO-Е. За активного співробітництва усіх зацікавлених сторін ця мета може бути досягнута до 2023р. Прогнозується, що максимальна потужність передачі електроенергії у разі повної синхронізації у режимі експорт-імпорт досягне 4 ГВт. У результаті інтеграції обсяги торгівлі електроенергією мають потенціал зростання в шість разів — з $250 млн. до $1,5 млрд.

Нові правила роботи ринку передбачають забезпечення права споживача вільно обирати постачальника електричної енергії. Країни ЄС отримують додаткову можливість купувати значні обсяги електроенергії з України. Це підвищить пропозицію на ринку в інтересах споживачів. З іншого боку, для виробників електроенергії у ЄС відкриється перспектива доступу до українського ринку.

"Запровадження нової моделі ринку матиме переломне значення для енергетики країни. Відкриються принципово нові можливості для інвесторів та споживачів", - підсумував директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

Такого спільного висновку дійшли учасники конференції "The State of Ukraine’s Energy Sector", яка була присвячена ролі України в світових енергетичних процесах та пройшла в штаб-квартирі Atlantic Council у Вашингтоні.

"Посилення співпраці України та Європейського союзу, має бути головним драйвером просування реформ на енергетичному ринк. Ми бачимо певний прогрес реформ, але цього недостатньо", - підкреслив головний науковий співробітник Центру стратегічних та міжнародних досліджень Едвард Чоу.

Як зазначив Андерс Ослунд, — "Сприяти збільшенню ВВП України має активна антикорупційна політика Уряду. Один з прикладів — це корупційні ризики на ринку природного газу, які можуть вчинятись монополістами. Тому важливо аби найбільші компанії мали в своєму складі незалежну наглядову раду".

Дискусія відбулась за участі Посла Річарда Морнінгстара (Ambassador Richard Morningstar) — голова центру глобальної енергетики при Атлантичній раді США; Едварда Чоу (Dr. Edward Chow), головного наукового співробітника Центру стратегічних та міжнародних досліджень; Андерса Ослунда (Dr. Anders Åslund) та Аріеля Коена (Dr. Ariel Cohen), — головних експертів Євразійського центру при Атлантичній раді; Мелінди Харінг (Ms. Melinda Haring) — редактора Ukraine Alert.

Під час конференції відбулась презентація дослідження "Роль та місце української енергетики в світових енергетичних процесах", яке було виконано експертами енергетичних програм Центру Разумкова: Володимиром Омельченком, Віктором Логацьким, Світланою Чекуновою та Максимом Білявським.