Тепла осінь vs. політика "Газпрому": експерт назвав ризики для опалювального сезону

22 жовтня 2019

Ризик замерзнути цієї зими українцям, здається, не загрожує. Запаси природного газу в українських підземних сховищах газу (ПСГ) за станом на 19 жовтня перевищують цільовий показник в 21 млрд куб. м, а температурні режими дозволяють відстрочити старт опалювального сезону.

Однак є і певні застереження, що не дозволяють уряду розслаблятися, вважає директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

"Честно говоря, я бы на месте правительства не расслаблялся, хотя и запасы газа серьезные, и в принципе осень достаточно теплая, но не известно, какая будет зима. І в разі переривання транзиту "Газпромом", нового витка газової війни з 1 січня 2020 року (коли закінчується дія контракту про транзит російського газу через Україну. — Ред.) <...> проблеми можуть виникнути в лютому — березні досить серйозні", — зазначив експерт.

Омельченко підкреслив: влада також повинна докласти максимум зусиль, щоб завершити реформу ГТС до кінця року.

"Потрібно зробити все необхідне для проведення анбандлінга — [створення] незалежного оператора ГТС. Потрібно ухвалити ще багато документів, підзаконних актів, щоб створити оператора за правилами Європейського Союзу, — сказав він. — Крім того, необхідно, щоб національний регулятор — НКРЕКУ — працював за європейськими правилами, а не в ручному режимі".

Поки реформа затягується "Газпром" буде підштовхувати Київ продовжити діючий, невигідний Україні, транзитний контракт, впевнений експерт. З іншого боку, за його словами, Україні не слід і розраховувати на європейських сусідів, оскільки, "за умови зупинки поставок, у них самих буде дефіцит".

Нагадаємо, Україна почала закачування природного газу з початку квітня. Голова "Нафтогазу" Андрій Коболєв раніше заявляв про необхідність закачати 20 млрд куб. м. Пізніше міністр енергетики та захисту навколишнього середовища Олексій Оржель зазначив, що Україна до початку опалювального сезону збільшить запаси газу в ПСГ до 21 млрд куб. м для стабільного проходження зими.


Джерело:

Володимир Омельченко

Директор енергетичних програм


Народився в 1967 р. в Києві.

Освіта:

Київський політехнічний інститут, факультет хімічного машинобудування (1992).

Автор понад 50 наукових і публіцистичних праць. Брав участь у розробці та здійсненні міжнародних енергетичних проектів та наукових дослідженнях міжнародної енергетичної політики.

Робота:

У 1992–1996 р. працював на різних посадах в галузі машинобудування;

1997–1998 — головний фахівець відділу нафтової, газової та нафтопереробної промисловості міністерства економіки України;

1998–2003 — НАК «Нафтогаз України», очолював напрям транспорту нафти;

2004–2007 — головний консультант Національного інституту проблем міжнародної безпеки РНБО України;

з лютого 2007 р. — експерт Центру Разумкова, з 2013 року — директор енергетичних програм.

(044) 206-85-02

omelchenko@razumkov.org.ua

volodymyr.omelchenko