США зробили несподіваний крок в сторону Росії: що буде далі

26 жовтня 2018

На тлі заяв президента США Дональда Трампа про можливий вихід американців з Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності в Москві відбулася зустріч президента Росії Володимира Путіна і Джона Болтона (радника президента США з нацбезпеки). Свою думку про її значення і можливі наслідки "Апострофу" висловив співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Михайло Пашков.

Візит Болтона в Москву ілюстрував заяву Трампа про вихід США з договору щодо ракет середньої та малої дальності — вельми чутливому. Тут аргументи американців цілком можна зрозуміти, тому що мова йде не тільки про Росію, але й про Китай, КНДР... І цей договір в значній мірі зв'язує американцям руки. З іншого боку, вони досить чітко вказують на можливі порушення цього договору Росією.

Сенс цього візиту — прозондувати ґрунт в Росії, визначити реакцію. Адже у Болтона було досить широке коло зустрічей, і він досить чітко позначив свою аргументацію на підсумковій прес-конференції в "Інтерфаксі".

Підсумки цього візиту можна узагальнити так: з одного боку, це було сповіщення росіян про можливі дії США і вручення розширеної аргументації. З іншого боку, це, безумовно, заклик до діалогу, оскільки є пропозиція про зустріч лідерів в Парижі 11 листопада, і потім повинна відбутися зустріч вже в повномасштабному форматі. Тобто зустріч можна охарактеризувати двояко.

Американо-російські відносини перебувають у стані падіння — це очевидно. Є серйозні побоювання з приводу можливого втручання Росії в майбутні вибори в Конгрес і маса інших чинників. Але візит Болтона в усякому разі слід розцінювати як крок назустріч і спробу обговорювати дуже широке коло питань.

Позиції США і Росії багато в чому різні, навіть діаметрально. Але ситуація, що ускладнюється, змушує росіян і американців шукати шляхи для діалогу. Ця зустріч продовжила контакти. І, скоріше, від зустрічі в Парижі залежатиме подальший розвиток відносин США і Росії.

У питанні РСМД варто враховувати різко негативну реакцію Європи, тому що ЄС зовсім не зацікавлений в тому, щоб знову перетворитися на театр бойових дій, нашпигований ракетами середньої і малої дальності. Прозвучала пропозиція про те, щоб зробити цей договір універсальним і поширити його на Китай, але на сьогоднішній день це навряд чи можливо. Переговори триватимуть. Тим більше, що завтра Америка з нього не вийде — дається певний період на те, щоб рішення прийняло офіційний характер. Однак те, що Америка про це заявила, говорить про серйозність її побоювань щодо Росії і Китаю.


Михайло Пашков

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки


Народився в 1958 р. в Рославлі Смоленської області.

Освіта:

  • Смоленський педагогічний інститут, факультет російської мови та літератури (1979);
  • Московський інститут молоді, факультет журналістики (1986);
  • Київський інститут політології і соціального управління (1991).
  • Кандидат філософських наук, автор понад 50 наукових праць.

Робота:

  • Протягом 1979–1989 р. працював на різних посадах у районних, обласних та республіканських газетах Росії та Молдови;
  • в 1991–1994 р. — в наукових закладах Національної академії наук України;
  • в 1994–1998 р. — на дипломатичній роботі в посольстві України в Російській Федерації;
  • з грудня 1999 р. — провідний експерт Центру Разумкова;
  • з лютого 2010 р. — директор міжнародних програм.

Має дипломатичний ранг першого секретаря. Остання посада в державних органах — головний консультант Аналітичної служби Апарату РНБО України; 

(044) 206-85-08

pashkov@razumkov.org.ua