Сонячна енергетика у США розвивається рекордними темпами

18 червня 2021

За даними Mackenzie останні 3,5 роки будівництво сонячних електростанцій (СЕС) в США розвивалося рекордними темпами. За цей період встановлені потужності СЕС подвоїлися й досягли 100 ГВт.

На сонячну енергетику у першому кварталі 2021р. припало 58% від усього обсягу введених у США потужностей, а разом із вітровою енергетикою цей показник перевищив 90%. При цьому, із 5 ГВт введених потужностей СЕС 0,9 ГВт припало на домашні дахові електростанції. За показником встановлених потужностей СЕС США посідають друге місце у світі після Китаю, який має 250 ГВт.

Згідно звіту американської асоціації підприємств сонячної енергетики (SEIA) в 2030р. у США сонячними електростанціями вироблятиметься 20% усієї електричної енергії, а їх встановлена потужність досягне 450 ГВт. Це підтверджує пріоритетність розвитку ВДЕ в енергетичній політиці США порівняно із традиційними електростанціями працюючими на викопному паливі.

На відміну від країн ЄС та України у США відсутня система стимулювання за рахунок підвищених тарифів («зелені» тарифи). Натомість мотивація інвесторів відбувається завдяки податковим знижкам (Investment Tax Credits — ITC), що досягають 30% від нарахованої суми податків. Така, система стимулювання має один великий плюс — відсутність перехресного субсидування та ринкових деформацій.

У період каденції президента Д.Байдена очікується, що сектор ВДЕ в США буде надзвичайно привабливим, оскільки той оголосив, що питання боротьби із зміною клімату буде пріоритетним для його адміністрації. Указ про приєднання країни до Паризької кліматичної Угоди Д.Байден підписав відразу після своєї інавгурації 20 січня 2021р. Як відомо його попередник Д.Трамп був більшим прихильником розвитку викопних видів палива й гальмував розвиток сектору ВДЕ.

На відміну, від України США мають більш сприятливий енергетичний баланс для маневрування е/е із ВДЕ. Адже, його структура так необтяжена базовою генерацією, а потужне зростання видобутку нетрадиційних видів газу в останні 10 років дозволяє США створювати додаткові маневрові потужності на привабливій економічній основі.

Однак, незважаючи на це, новий закон щодо покращення засобів зберігання енергії (Better Energy Storage Technology — BEST Act) передбачає виділення упродовж 5 років 1 млрд. дол. США на дослідження у сфері Energy Storage, що свідчить про інноваційний погляд державних діячів на розвиток американської енергетики.

Володимир Омельченко

Директор енергетичних програм


Народився в 1967 р. в Києві.

Освіта:

Київський політехнічний інститут, факультет хімічного машинобудування (1992).

Автор понад 50 наукових і публіцистичних праць. Брав участь у розробці та здійсненні міжнародних енергетичних проектів та наукових дослідженнях міжнародної енергетичної політики.

Робота:

У 1992–1996 р. працював на різних посадах в галузі машинобудування;

1997–1998 — головний фахівець відділу нафтової, газової та нафтопереробної промисловості міністерства економіки України;

1998–2003 — НАК «Нафтогаз України», очолював напрям транспорту нафти;

2004–2007 — головний консультант Національного інституту проблем міжнародної безпеки РНБО України;

з лютого 2007 р. — експерт Центру Разумкова, з 2013 року — директор енергетичних програм.

(044) 206-85-02

omelchenko@razumkov.org.ua

volodymyr.omelchenko