Що означає "газове" рішення Стокгольмського арбітражу?

06 червня 2017

Рішення Стокгольмського арбітражу щодо суперечки між "Нафтогазом" і "Газпромом" є однозначно позитивним для української сторони.

Воно знімає питання "бери або плати", а також дозволяє реекспорт газу.

Фактично, завдяки цьому рішенню знімаються фінансові ризики не тільки для компанії "Нафтогаз", але й взагалі для України. Це буде гарним знаком для міжнародних партнерів України, компаній, які зацікавлені в інвестиціях.

Ще один важливий аспект у тому, що це рішення відкриває дорогу для анбандлінгу (функціональне і організаційне розділення. — Ред.) "Нафтогазу".

А це — одна із ключових умов участі України у європейському Енергетичному співтоваристві. Це дозволить підвищити конкурентоспроможність української ГТС і знизить ризики будівництва обхідних газопроводів, зокрема "Північного потоку-2".

Щодо вимоги "Нафтогазу" про ретроактивний перегляд ціни, то на сьогодні рішення не дає відповіді щодо цього.

Чи отримає Україна якусь компенсацію через переплату? Як на мене, це велике питання. Але навіть якщо і так, то у мене є великі сумніви у тому, що російська сторона його виконуватиме. Ми бачили, що відбулося у справі з ЮКОСом.

Якщо врешті буде навіть якийсь "нульовий варіант", важливо, що тягар вимоги "бери або плати" і пов'язані з ним фінансові ризики вже зняті з України.


Володимир Омельченко

Директор енергетичних програм


Народився в 1967 р. в Києві.

Освіта:

Київський політехнічний інститут, факультет хімічного машинобудування (1992).

Автор понад 50 наукових і публіцистичних праць. Брав участь у розробці та здійсненні міжнародних енергетичних проектів та наукових дослідженнях міжнародної енергетичної політики.

Робота:

У 1992–1996 р. працював на різних посадах в галузі машинобудування;

1997–1998 — головний фахівець відділу нафтової, газової та нафтопереробної промисловості міністерства економіки України;

1998–2003 — НАК «Нафтогаз України», очолював напрям транспорту нафти;

2004–2007 — головний консультант Національного інституту проблем міжнародної безпеки РНБО України;

з лютого 2007 р. — експерт Центру Разумкова, з 2013 року — директор енергетичних програм.

(044) 206-85-02

omelchenko@razumkov.org.ua

volodymyr.omelchenko