Сертифікація Північного потоку-2 відкладається. Що це означає для України?

17 грудня 2021

Таку заяву зробив президент німецького мережевого агентства BnetzA Й.Гоманн 16 грудня 2021р.  Він вважає, що процедура реорганізації компанії-оператора Nord Stream 2 AG відповідно до законодавства ФРН є досить тривалою, що не дозволить її сертифікувати у першому півріччі 2022р.

Як відомо Nord Stream 2 AG зареєстрований в швейцарському кантоні Цуг, а це означає, що компанія знаходиться поза правовим полем ФРН. Тому, для того, щоб BnetzA мала юридичні підстави сертифікувати цього оператора необхідна його реєстрація або його дочірньої компанії на території Німеччини. Отже, навіть у разі сертифікації Nord Stream 2 AG введення в експлуатацію газопроводу ймовірно відбудеться не раніше жовтня 2022р.

Дещо раніше, після заяви міністерки МЗС ФРН А.Бербок про відсутність підстав для введення в експлуатацію даного газопроводу, ф’ючерсні ціни на природний газ у Європі відразу відреагували, піднявшись на спотовому майданчику TTF до $1600/тис.м3.

Отже, проект Північний потік-2 будучи ще нереалізованим вже значним чином впливає на європейський ринок газу й використовується Кремлем у якості енергетичної зброї. У цьому контексті, доцільно підкреслити, що українська ГТС здатна на 100 відсотків без цього проекту задовольнити транзитні потреби для доставки російського газу споживачам Європи у необхідних обсягах.

Тому стверджувати, що саме через затримку у відкладанні запуску балтійського газопроводу зростають ціни некоректно. Вони, у першу чергу, збільшуються  внаслідок свідомої політики РФ з відмови використовувати вільні потужності  ГТС України та через зловживання Газпромом своїм монопольним становищем. Безумовно, також слід враховувати, що Китай залишається найбільшим драйвером цін на газ на міжнародних ринках.

Якщо розглядати відтермінування введення в експлуатацію проекту з точки зору інтересів України, то слід зазначити, що це є вкрай позитивна новина для забезпечення енергобезпеки країни в умовах введення РФ гібридної війни проти нашої країни. Адже, переведення транзитних обсягів із українського маршруту на балтійський могло б призвести до критичної ситуації  вже цією зимою із енергозабезпеченням окремих регіонів України й мотивувати Кремль до початку військової агресії.

Однак, це не означає, що Кремль із своїми прихильниками у ФРН не буде прикладати максимальних зусиль щодо комерційного запуску Північного потоку-2 у найближчі місяці. Втім, шанси для цього помітно знизилися після, того як потужний лобіст проекту А.Меркель залишила посаду канцлерки, а в новій коаліції представники зелених та лібералів не являються його прихильниками.

Володимир Омельченко

Директор енергетичних програм


Народився в 1967 р. в Києві.

Освіта:

Київський політехнічний інститут, факультет хімічного машинобудування (1992).

Автор понад 50 наукових і публіцистичних праць. Брав участь у розробці та здійсненні міжнародних енергетичних проектів та наукових дослідженнях міжнародної енергетичної політики.

Робота:

У 1992–1996 р. працював на різних посадах в галузі машинобудування;

1997–1998 — головний фахівець відділу нафтової, газової та нафтопереробної промисловості міністерства економіки України;

1998–2003 — НАК «Нафтогаз України», очолював напрям транспорту нафти;

2004–2007 — головний консультант Національного інституту проблем міжнародної безпеки РНБО України;

з лютого 2007 р. — експерт Центру Разумкова, з 2013 року — директор енергетичних програм.

(044) 206-85-02

omelchenko@razumkov.org.ua

volodymyr.omelchenko