Ручне регулювання попиту на енергоринку загрожує фінансовій стабільності системоутворюючих підприємств

03 лютого 2021

Ручне обмеження попиту на енергоринку, суперечить принципам регуляторної політики країн ЄС та призведе до нарощування боргових зобов’язань і, відповідно, до втрати фінансової стабільності системоутворюючих підприємств галузі.

Такої думки дотримуються експерти енергетичних програм Центру Разумкова, коментуючи проект рішення НКРЕКП щодо внесення зміни до постанови Нацкомісії від 17 грудня 2019 року № 2896 щодо встановлення для оператора системи передачі та операторів систем розподілу граничної нижньої межі обов’язкової купівлі електричної енергії на ринку «на добу наперед».

Представники аналітичного центру застерігають, що на фоні втрати господарської спроможності вітчизняних генеруючих компаній, варто очікувати збільшення імпортних поставок електроенергії із РФ та Білорусі.

Окрім цього, погіршиться стан взаєморозрахунків із виробниками «зеленої» електроенергії, що лише посилить кризу взаємовідносин між державою і учасниками ринку, а також створить негативний сигнал для іноземних партнерів у частині інвестиційного клімату.

Експерти Центру Разумкова обґрунтовують свою позицією наступним чином:

  1. Після прийняття відповідного рішення, на ринку на добу наперед попит знизиться приблизно на 30% відсотків (на сьогодні обсяг закупівлі на РДН операторами мереж перевищує 50% загального обсягу продажів).
  2. За відсутності заборони щодо імпорту електроенергії — потенційна загроза демпінгу цін з боку імпортерів.
  3. Відтік попиту з РДН спричинить штучний провал ціни на 400 грн/МВт г (на 30% на прикладі січня 2021 року при ціні РДН 1407 грн/МВт г до сплати акцизу і 1363 грн/МВт г після сплати акцизу). Такий рівень штучного зниження ціни РДН не дозволить ГК ТЕС покривати свої видатки (для прикладу Київські ТЕЦ 5 та 6 просто зупинилися в періоди пікових навантажень у зв’язку із збитковістю виробництва електроенергії).

Володимир Омельченко

Директор енергетичних програм


Народився в 1967 р. в Києві.

Освіта:

Київський політехнічний інститут, факультет хімічного машинобудування (1992).

Автор понад 50 наукових і публіцистичних праць. Брав участь у розробці та здійсненні міжнародних енергетичних проектів та наукових дослідженнях міжнародної енергетичної політики.

Робота:

У 1992–1996 р. працював на різних посадах в галузі машинобудування;

1997–1998 — головний фахівець відділу нафтової, газової та нафтопереробної промисловості міністерства економіки України;

1998–2003 — НАК «Нафтогаз України», очолював напрям транспорту нафти;

2004–2007 — головний консультант Національного інституту проблем міжнародної безпеки РНБО України;

з лютого 2007 р. — експерт Центру Разумкова, з 2013 року — директор енергетичних програм.

(044) 206-85-02

omelchenko@razumkov.org.ua

volodymyr.omelchenko