Росія заявила про здачу Херсона: правда чи пастка. Що відомо

10 листопада 2022

Шойгу та Суровікін заявили про нібито відведення військ із Херсона. Це може бути ІПСО, але втеча виглядає логічною


Росія заявила про нібито відведення окупаційних військ із правого берега Херсонщини. Якщо це правда, то росіяни планують втекти з Херсона, єдиного обласного центру, який армії РФ вдалося окупувати з 24 лютого.

Водночас експерти вважають рішення про втечу логічним з військового погляду. "Таке угруповання військ за таких обмежених можливостей у постачаннях означає готову катастрофу", — каже LIGA.net військовий експерт із Центру Разумкова Олексій Мельник.

ЩО СТАЛОСЯ. 9 листопада командувач російського угруповання в Україні Сергій Суровікін, доповідаючи міністру оборони РФ Сергію Шойгу про ситуацію на фронті, запропонував організувати оборону вздовж бар'єрного рубежу річки Дніпро, на лівому її березі. За словами Суровікіна, "у нинішній ситуації повноцінне постачання Херсона неможливе".

"Починайте відведення військ і забезпечте усі заходи для безпечного перекидання техніки, озброєння та особового складу за річку Дніпро", — сказав Шойгу, погодившись на пропозицію Суровікіна.

Напередодні в соцмережах з’явилися фото нібито підірваних російськими окупантами мостів на Херсонщині — в районі Снігурівки, Тягинки, Новокаїрів та Дар’ївки.

Ще раніше Кремль розробив методички для російських пропагандистів, аби підготувати "громадську думку" в Росії до того, що окупанти можуть залишити місто.

Наприкінці жовтня окупанти розпочали депортацію місцевих жителів із тимчасово окупованого Херсона та правобережжя "на лівий берег Дніпра" й "до інших регіонів Росії".

Крім того, окупанти вивезли з Херсона до тимчасово окупованого Криму комунальні транспортні засоби, медичне обладнання та медикаменти.

Читайте також: Буданов: Розраховуємо повернути Херсон у листопаді. Це нищівно вдарить по наративах Росії

ЧОМУ ЦЕ ВАЖЛИВО. Україна не бачить ознак того, що Росія залишає Херсон без бою, заявив радник глави Офісу президента Михайло Подоляк. За його словами, у місті залишається значна частина російського угруповання, до регіону стягують додаткові резерви.

Наприкінці жовтня представник Головного управління розвідки Міноборони Вадим Скібіцький повідомляв, що Херсон обороняють від 30 000 до 50 000 російських військових, які не мають наміру залишати місто.

"Таке угруповання військ за таких обмежених можливостей у постачаннях означає готову катастрофу. Бо якщо не вивести війська — їх очікує розгром", — каже LIGA.net військовий експерт із Центру Разумкова Олексій Мельник.

ЩО ДАЛІ. "Ми знаємо, з ким маємо справу, і не варто очікувати, що росіяни просто так підуть і поприбирають за собою "сміття". Вони спробують гучно гупнути дверима", — переконаний Мельник.

Треба бути пильним, каже Лозинський. "Попереду підірвані мости та заміноване правобережжя. Може бути дуже багато пасток, — пояснює він. — Мусимо мінімізувати втрати, які, на жаль, будуть під час повернення міст та сіл Херсонщини".


Джерело:

Олексій Мельник

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки, координатор міжнародних проектів


Народився в 1962 р. в Хмельницькій області. Закінчив Чернігівське вище військове авіаційне училище льотчиків (1984), Інститут іноземних мов міністерства оборони США (1993), Школу командирів ескадрилій Університету військово-повітряних сил США (1994), Курс управління повітряним рухом військово-повітряних сил США (2001), Королівський коледж оборонних наук Великої Британії (2007).

Робота:

1980–2001 р. — служба в Збройних Силах, підполковник запасу, учасник миротворчих операцій ООН (1996, 1997). Остання посада в Збройних Силах України — заступник командира авіаційної бази з льотної підготовки.

2001–2004 р. — Центр Разумкова.

2004–2005 р. — ДП «Укроборонсервіс».

2005–2008 р. — Міністерство оборони України, начальник організаційно-аналітичного управління забезпечення роботи міністра оборони України — перший помічник міністра оборони.

(044) 201-11-95

melnyk@razumkov.org.ua

oleksiy.melnyk