Разумков Центр презентував зміни до моделі ринку електроенергії, які дозволять забезпечити конкуретноспроможність та прозорість утворення ціни.
З відповідною доповіддю на Міжнародній конференції «Ринок електроенергії в Україні та атомна енергетика: шлях до сталого розвитку чи деградація», яка проходила 04 грудня 2019 року, виступив директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.
Експерт відзначив на необхідності внесення Топ-10 змін до моделі ринку електроенергії:
- Заборонити імпорт електроенергії з Росії та Білорусії та відкрити сегмент двосторонніх договорів для НАЕК «Енергоатом», збільшивши обсяги реалізації електроенергії у відкритий ринок з 10% до 35%.
- Прийняти замість price-cap альтернативне обмеження — пікова ціна EPEX Spot.
- Переглянути перелік учасників моделі ПСО.
- Проаналізувати сценарії збільшення атомної генерації.
- Для промислових підприємств, у собівартості яких електрична енергія складає від 25%, встановити спеціальні ціни, які не перевищують середньозважену ціну попередніх 6 місяців.
- Впровадити стандартний біржовий інструмент — форвардні контракти.
- Залишити дивіденди у розпорядженні державних підприємств з метою реалізації інвестиційних програм.
- Розпочати поступове підвищення ціни на електроенергію для населення відповідно до ринкових індикативів.
- Вдосконалити вторинне законодавство щодо проведення зелених аукціонів, в частині обмеження цін, що не перевищують європейські.
- Провести аудит та вдосконалити функції ДП «Гарантований покупець» та постачальника універсальних послуг, відповідно до рекомендацій USAID та Енергетичного співтовариства.
«В умовах тривалої тарифної дискримінації Енергоатома, даній компанії вдалось під керівництвом Юрія Недашківського забезпечити стабільну роботу усіх виробничих і невиробничих об’єктів, а також диверсифікувати поставки ядерного палива. Тому немає жодних обєктивних підстав щодо звільнення Президента Енергоатоама», — підкреслив Омельченко.
Говорячи про виклики для ядерної енергетики в новій моделі ринку пан Омельченко виділив наступні складові: недоотримання ринкової ціни електроенергії через виробництво рівним графіком; підвищення собівартості електроенергії, зокрема через зростання відрахувань на виконання НАЕК «Енергоатом» положення про ПСО; скорочення доходу, зростання витрат та дефіцит коштів на виробничі потреби; формування неефективної стратегії розвитку оператора АЕС; політичний вплив на ядерну галузь.