Процес зниження попиту на російську нафту у світі набирає обертів

19 квітня 2022

Багато скептиків серед експертів та політиків ще у першій половині березня 2022р. вважали, що через критичну залежність багатьох країн світу від поставок російської нафти, її роль для світової економіки зберігатиметься ще тривалий час, а запровадження ефективного ембарго на її імпорт є неможливим.

Однак, не так сталося, як гадалося. За прогнозами Міжнародного енергетичного агентства (МЕА) у квітні скорочення експорту російської нафти складе 1,5 млн. бар/добу а у травні — 3 млн.бар/добу — або 50 % від усього експорту. У зв’язку із «моральною» токсичністю російського ресурсу внаслідок агресії РФ в Україні, найбільший світовий нафтовий трейдер Vitol Group планує до кінця 2022р. відмовитися від торгівельних операцій із російською нафтою, а більшість інших провідних торгівців нафтою вирішили значно скоротити її закупівлю вже з 15 травня ц.р.

Російське керівництво розраховувало, що КНР допоможе російським нафтовим компаніям позбутися кризи збуту, але через посилення пандемії COVID-19 у Китаї, ця країна не тільки не збільшила закупівлю нафти з Росії, але навіть помітно знизила її імпорт. Крім того, для компенсації втрат ринку, США та інші країни розморозили 240 млн. барелів своїх нафтових резервів. Також, уряд США здійснює активні контакти із політичним керівництвом Венесуели, Ірану та Саудівської Аравії для збільшення поставок нафти на світовий ринок.

Таким чином, усі ці заходи змушують російські компанії навіть обмежені обсяги нафти реалізовувати з рекордним дисконтом, що досягає $35 за барель. Динамічне зниження попиту на російську нафту призвело до її рекордного скорочення видобутку за останнє десятиліття у першій половині квітня до 9,2 млн.бар/добу або на 7,5% порівняно із відповідним періодом 2021р. Якщо тенденція стрімкого зниження видобутку нафти в РФ продовжиться, то вже влітку нафтові компанії вимушені будуть глушити у масовому порядку діючі свердловини на своїх родовищах у цій країні.

Безумовно, додатковий імпульс до деградації нафтової галузі в РФ надав вихід із країни світових лідерів з нафтосервісу — Halliburton Co, Schlumberger і Baker Hughes. Невдовзі очікується, що Росію залишить Weatherford International plc.

Гарною новиною для України також можна вважати неочікувану заяву президента Франції Е.Макрона щодо поступового повного введення ембарго на імпорт російської нафти, яке може статися вже відразу після президентських виборів у Франції 24 квітня 2022р. у рамках шостого санкційного пакету ЄС.

Незважаючи на динамічний процес відмови від російської нафти на міжнародних ринках, український уряд має продовжувати потужну дипломатично-інформаційну компанію під гаслом «Зупинити фінансування вбивство українців через енергетичне ембарго».


Довідково:
Найбільше від російської нафти залежать: Литва отримує 83% імпорту нафти з Росії, Фінляндія (80%), Словаччина (74%), Польща (58%), Угорщина (43%) та Естонія (34%). Натомість, частка Росії в імпорті Німеччини лише 30%. У 2021р. Росія експортувала 230 млн. т нафти на $110,1 млрд. Через значне зростання цін на нафту, Росія заробила від експорту нафти на 52,2% більше, ніж у 2020р.

Нафтопродуктів РФ експортувала в 2021р. 144 млн т на $70 млрд, або на 54,3% більше від 2020р. Сумарно це $180 млрд валютної виручки від експорту нафти та нафтопродуктів.

Володимир Омельченко

Директор енергетичних програм


Народився в 1967 р. в Києві.

Освіта:

Київський політехнічний інститут, факультет хімічного машинобудування (1992).

Автор понад 50 наукових і публіцистичних праць. Брав участь у розробці та здійсненні міжнародних енергетичних проектів та наукових дослідженнях міжнародної енергетичної політики.

Робота:

У 1992–1996 р. працював на різних посадах в галузі машинобудування;

1997–1998 — головний фахівець відділу нафтової, газової та нафтопереробної промисловості міністерства економіки України;

1998–2003 — НАК «Нафтогаз України», очолював напрям транспорту нафти;

2004–2007 — головний консультант Національного інституту проблем міжнародної безпеки РНБО України;

з лютого 2007 р. — експерт Центру Разумкова, з 2013 року — директор енергетичних програм.

(044) 206-85-02

omelchenko@razumkov.org.ua

volodymyr.omelchenko