Міністерство енергетики та захисту довкілля має ретельніше реагувати на ситуацію у вугільній промисловості.
Один з основних векторів державної політики має орієнтуватись на вирішення соціальних питань шахтарів та аналіз можливих негативних наслідків для економіки держави у разі прискореного розвитку альтернативної енергетики з чітким акцентом на технічні можливості інфраструктури та фінансовий стан споживачів.
Таку думку в ефірі Радіо Свободи у програмі «Донбас: реалії» висловив директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.
Урядом інтереси імпортерів електричної енергії поставлені вище інтересів українських шахтарів та енергетиків, що спричиняє багатомільйонні втрати українських енергетичних компаніях на користь російському й білоруському бізнесу
На думку експерта, цей фактор, а також високий рівень корупції в управлінні державними шахтами призвели до зростання заборгованості по зарплатам шахтарів на суму близько 1 млрд. грн.
За словами Володимира Омельченко, необхідно терміново провести реструктуризацію державних шахт, підготувавши життєздатні об’єкти до приватизації, а безперспективні шахти — до поступового виведення з експлуатації з урахуванням належної соціальної адаптації шахтарів. Також, на часі розглянути питання створення цивілізованої вугільної біржі.
Нагадаємо, що за період 2012–2019 років, обсяг видобутку вугілля державними шахтами впав майже у три рази до рівня 3,5 млн.тон. При цьому збиток на одній тоні видобутку, з 2012 по 2019 рік, зріс удвічі та склав майже 1 тис. грн.
Всього на державних вуглевидобувних підприємствах зайнято майже 38 тисяч персоналу, з яких 20% це люди пенсійного віку.
Реформування вугільної галузі має включати не лише організацію нового державного підприємства, яке об’єднає перспективні шахти, але і створення ринку вугільної продукції, що забезпечить справедливу ціну та ліквідує проблемні питання з розрахунками за ресурс.
Джерело: