Проблема збереження боєприпасів в Україні

11 жовтня 2018

Директор програм зовнішньої політики та міжнароднодної безпеки Центру Разумкова, військовий експерт Олексій Мельник вважає, що військово-політичному керівництву України варто поставити запитання, що стосуються забезпечення військових арсеналів у країні, їх безпечного функціонування, незалежно від причин подій.

«Проблема, яку ми вкотре спостерігаємо, показує світу ту сумну картину, щодо якої було багато заяв, у тому числі й представників парламентського комітету з питань безпеки та оборони рік тому — коли відбувалися інспекції на ці склади. Про усі проблеми доповідали у Міністерство оборони, але отримали відписки. Порушувалося рік тому і питання про відставку начальника Генштабу, він незалежно від причини, чи це халатність, чи це диверсія, повинен нести за це відповідальність — це його прямий обов’язок», — каже Олексій Мельник кореспонденту «Голосу Америки».

Експерт відзначає, що повноваження для спостереження за такими об’єктами повинні бути і у представників громадянського суспільства.

Експерт відзначає, що немає достатніх коштів на забезпечення живучості охорони складів, а це цілий комплекс питань і процедур, який не вирішується в Україні.

За словами Олексія Мельника, протягом останніх двадцяти років Україна бере участь у різноманітних програмах з утилізації старих боєприпасів та боєкомплектів. «Ці заходи проводяться із залученням бюджетних грошей, фінансування міжнародними донорами та НАТО. Свого часу було знищено протипіхотні міни у рамках трастового фонду на гроші членів країн НАТО. Коли закінчився цей проект, почався новий — зі знищення боєприпасів, стрілецької зброї, зенітно-ракетних комплексів. Але, очевидно, що засобів для фінансування таких завдань виділяється недостатньо», — відзначає Олексій Мельник. Експерт нагадує, що останні кілька десятиліть лише протягом двох останніх років фінансування утилізації боєприпасів було проведено на запланованому рівні, а до того на рівні 20-30 відсотків на рік.


Олексій Мельник

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки, координатор міжнародних проектів


Народився в 1962 р. в Хмельницькій області. Закінчив Чернігівське вище військове авіаційне училище льотчиків (1984), Інститут іноземних мов міністерства оборони США (1993), Школу командирів ескадрилій Університету військово-повітряних сил США (1994), Курс управління повітряним рухом військово-повітряних сил США (2001), Королівський коледж оборонних наук Великої Британії (2007).

Робота:

1980–2001 р. — служба в Збройних Силах, підполковник запасу, учасник миротворчих операцій ООН (1996, 1997). Остання посада в Збройних Силах України — заступник командира авіаційної бази з льотної підготовки.

2001–2004 р. — Центр Разумкова.

2004–2005 р. — ДП «Укроборонсервіс».

2005–2008 р. — Міністерство оборони України, начальник організаційно-аналітичного управління забезпечення роботи міністра оборони України — перший помічник міністра оборони.

(044) 201-11-95

melnyk@razumkov.org.ua

oleksiy.melnyk