Про імпорт електроенергії. Чи є проблеми?

17 жовтня 2024

Немає сумніву, що ситуація із звільненням голови Укренерго й подальшою гучною відставкою голови Наглядової Ради компанії (НР) разом із ще одним незалежним її членом справила вкрай негативний вплив на довіру ключових міжнародних партнерів та інвесторів до здатності української держави працювати за правилами ЄС.

Однак, на сьогодні, прямої загрози припинення імпорту через правові підстави не існує, оскільки згідно Законів України про НКРЕКП та Ринок електричної енергії немає безпосереднього зв'язку між сертифікацією Укренерго та імпортом.

Цю позицію нещодавно підтверджено Секретаріатом Енергетичного Співтовариства та НКРЕКП. Нагадаю, що сертифікація діяльності Укренерго здійснюється НКРЕКП за консультацій із Секретаріатом Енергетичного співтовариства, але саме Регулятор схвалює фінальне рішення.

Натомість, за процесом створення нової НР Укренерго прискіпливо спостерігають не тільки в Єврокомісії та Секретаріаті Енергетичного співтовариства, але й МФО та інвестори. Саме від того, наскільки професійна й незалежна від адміністративного впливу буде нова НР будуть залежати обсяги інвестицій в українську енергетику, а також опосередкованим чином й перспективи збільшення лімітів такого необхідного імпорту е/е в умовах дефіциту потужностей, що зберігатиметься ще не один рік.

Отже, питання формування якісної НР Укренерго до 9 грудня ц.р. являється пріоритетним для стійкості не тільки української енергетики, але й для економіки в цілому.

Володимир Омельченко

Директор енергетичних програм


Народився в 1967 р. в Києві.

Освіта:

Київський політехнічний інститут, факультет хімічного машинобудування (1992).

Автор понад 50 наукових і публіцистичних праць. Брав участь у розробці та здійсненні міжнародних енергетичних проектів та наукових дослідженнях міжнародної енергетичної політики.

Робота:

У 1992–1996 р. працював на різних посадах в галузі машинобудування;

1997–1998 — головний фахівець відділу нафтової, газової та нафтопереробної промисловості міністерства економіки України;

1998–2003 — НАК «Нафтогаз України», очолював напрям транспорту нафти;

2004–2007 — головний консультант Національного інституту проблем міжнародної безпеки РНБО України;

з лютого 2007 р. — експерт Центру Разумкова, з 2013 року — директор енергетичних програм.

(044) 206-85-02

omelchenko@razumkov.org.ua

volodymyr.omelchenko