"Північний потік-2": затримка запуску, санкції та шанси для України

13 грудня 2021

Протистояння навколо майбутнього запуску газогону «Північний потік-2» в обхід України набирає обертів. Так, оборонний бюджет США заблокували через вимогу республіканців і частини демократів включити до нього санкції проти російського газопроводу. Німецький уряд, тим часом, призупинив сертифікацію «Північного потоку-2», доки його оператор не відповідатиме законодавству Євросоюзу. Посадовці Німеччини та ЄС прогнозують, що російську «трубу» сертифікують не раніше, ніж через пів року.

Чи має Україна разом із союзниками шанс заблокувати російський обхідний газогін на довший термін, як їй варто діяти і до чого готуватися? Ці та інші запитання Радіо Свобода обговорило з експертами.

Директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко вважає, що є шанси відтермінувати запуск російського газогону.

«Оскільки на вимогу німецького регулятора потрібно зареєструвати нову компанію-оператора газогону, на сертифікацію буде потрібен додатковий час. Паралельно точаться дискусії у Конгресі США про нові санкції», — говорить експерт про чинники, які можна використати для відсування запуску «Північного потоку-2».

Володимир Омельченко припускає, що підтекст послаблення санкцій — це спроба Білого дому домовитися не лише з Німеччиною, а й з Росією, щоб, імовірно, послабити співпрацю останньої з Китаєм.

«Як виглядає, тут є непублічні домовленості з Кремлем. Якщо Вашингтон думає, що він так включить Росію в якусь гру проти Китаю, наприклад, за рахунок українських інтересів — це, на мою думку, є ілюзією», — вважає експерт.


Джерело:


Володимир Омельченко

Директор енергетичних програм


Народився в 1967 р. в Києві.

Освіта:

Київський політехнічний інститут, факультет хімічного машинобудування (1992).

Автор понад 50 наукових і публіцистичних праць. Брав участь у розробці та здійсненні міжнародних енергетичних проектів та наукових дослідженнях міжнародної енергетичної політики.

Робота:

У 1992–1996 р. працював на різних посадах в галузі машинобудування;

1997–1998 — головний фахівець відділу нафтової, газової та нафтопереробної промисловості міністерства економіки України;

1998–2003 — НАК «Нафтогаз України», очолював напрям транспорту нафти;

2004–2007 — головний консультант Національного інституту проблем міжнародної безпеки РНБО України;

з лютого 2007 р. — експерт Центру Разумкова, з 2013 року — директор енергетичних програм.

(044) 206-85-02

omelchenko@razumkov.org.ua

volodymyr.omelchenko