Перегляд прайс-кепів допоможе імпортувати електроенергію дешевше, ніж користуватись аварійною допомогою

01 листопада 2023

Національна комісія, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) має переглянути цінові обмеження на ринку електроенергії (прайс-кепи — ред.), щоб Україна могла покривати дефіцит електроенергії за допомогою імпорту.

Про це повідомив директор енергетичних програм "Центру Разумкова" Володимир Омельченко.

"Потрібно, щоб НКРЕКП якось оптимізувала прайс-кепи у пікові періоди, саме з п’ятої до десятої години вечора, щоб ці перетоки імпортні були комерційно цікаві", — сказав він.

Омельченко пояснив, що взимку може виникати ситуація, коли вартість електроенергії в Україні, навіть в умовах дефіциту в енергосистемі буде нижчою, ніж в Європейському Союзі. Через те, що імпорт буде комерційно не вигідним, Україна не зможе покривати дефіцит в енергосистемі.

За його оцінкою, взимку дефіцит в системі може складати до 3 ГВт і більша частина цього обсягу можна покрити за рахунок імпорту.

Він додав, що без імпорту Україні доведеться користуватись аварійною допомогою для енергосистеми.

"Краще отримувати по імпорту передбачуваний обсяг і за нижчими цінами, ніж потім брати це в терміновому порядку. Надзвичайні перетоки, надзвичайна допомога, вона коштує набагато дорожче", — підкреслив Омельченко.

Раніше державне підприємство "Оператор ринку" заявляло, що для повної синхронізації з енергоринком Євросоюзу прайс-кепи в Україні треба встановити на європейському рівні.


Джерело:

Володимир Омельченко

Директор енергетичних програм


Народився в 1967 р. в Києві.

Освіта:

Київський політехнічний інститут, факультет хімічного машинобудування (1992).

Автор понад 50 наукових і публіцистичних праць. Брав участь у розробці та здійсненні міжнародних енергетичних проектів та наукових дослідженнях міжнародної енергетичної політики.

Робота:

У 1992–1996 р. працював на різних посадах в галузі машинобудування;

1997–1998 — головний фахівець відділу нафтової, газової та нафтопереробної промисловості міністерства економіки України;

1998–2003 — НАК «Нафтогаз України», очолював напрям транспорту нафти;

2004–2007 — головний консультант Національного інституту проблем міжнародної безпеки РНБО України;

з лютого 2007 р. — експерт Центру Разумкова, з 2013 року — директор енергетичних програм.

(044) 206-85-02

omelchenko@razumkov.org.ua

volodymyr.omelchenko