Парламент не поспішає виконувати оголошений президентом України стратегічний курс щодо розвитку сектору ВДЕ

27 січня 2023

Останнім часом пролунало багато заяв від української влади, якими було визначено розвиток «зеленої» енергетики як пріоритетний.

Зокрема, Президент України Володимир Зеленський заявив, що у майбутньому Україна створить нову децентралізовану енергетичну систему, в якій основну роль гратиме саме відновлювальна енергетика. Він підкреслив, що таку енергосистему не вийде зруйнувати будь-якими ракетними атаками, оскільки вона буде розподілена по всій країні.

Згодом, прем’єр-міністр України Денис Шмигаль зазначив, що перехід до «зеленої» енергетики є правильним шляхом для України, а також є запорукою більшої безпеки.

Таким чином, було вкотре зафіксовано «зелений» курс України на найвищому державному рівні. В той же час, поведінка деяких гілок влади розходиться з заявами Президента та Прем’єра.

Наприклад, досі не вирішене питання продовження дії договорів pre-PPA та технічних умов для проєктів вітроенергетики, які інвестори готові добудувати вже зараз та зробити внесок в розвиток децентралізованої генерації.

Вітрова генерація має великий потенціал саме взимку та може покращувати енергозабезпечення України під час дефіциту потужності в енергосистемі.Без прийняття закону про продовження «зеленого» тарифу банки не дадуть енергетичним компаніям кошти на добудову цих об’єктів.

Міністерство енергетики та Регулятор підтримали цей законопроект, а ось Парламент поки не провів навіть засідання Комітету із розгляду відповідних ініціатив. Цим він гальмує введення нових потужностей, які потрібні Україні в умовах енергетичного терору.

На полях країни лежать недобудовані щонайменше 300 МВт вітротурбін. Якщо буде фінансування, весь обсяг можна підняти і добудувати в найкоротші терміни.

Наразі кожен МВт потужностей грає значну роль у забезпеченні українців світлом.

Володимир Омельченко

Директор енергетичних програм


Народився в 1967 р. в Києві.

Освіта:

Київський політехнічний інститут, факультет хімічного машинобудування (1992).

Автор понад 50 наукових і публіцистичних праць. Брав участь у розробці та здійсненні міжнародних енергетичних проектів та наукових дослідженнях міжнародної енергетичної політики.

Робота:

У 1992–1996 р. працював на різних посадах в галузі машинобудування;

1997–1998 — головний фахівець відділу нафтової, газової та нафтопереробної промисловості міністерства економіки України;

1998–2003 — НАК «Нафтогаз України», очолював напрям транспорту нафти;

2004–2007 — головний консультант Національного інституту проблем міжнародної безпеки РНБО України;

з лютого 2007 р. — експерт Центру Разумкова, з 2013 року — директор енергетичних програм.

(044) 206-85-02

omelchenko@razumkov.org.ua

volodymyr.omelchenko