Не такий страшний Путін… Чому Зеленський хоче прямих переговорів із Кремлем?

13 грудня 2021

Україна наполягає на прямих переговорах із Москвою. Про це заявив президент Володимир Зеленський. У чому полягає задум, чи може це нашкодити українським національним інтересам і що в цьому контексті змінили переговори президентів США та Росії — у матеріалі hromadske.

Експерти не надто оптимістичні щодо такого формату діалогу з Росією.

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Михайло Пашков вважає двосторонні переговори з Росією небезпечними. Зокрема через те, як інтерпретуватиме сам факт їхнього проведення російська пропаганда.

«На сьогодні доцільніше вести переговори з міжнародними посередниками. Зокрема в “нормандському форматі”. Це і зміцнює українську сторону в переговорному процесі, і не дає можливості запускати фейки. Можливо, мають долучитися Сполучені Штати. Свого часу був переговорний трек Волкер-Сурков. Наскільки він був ефективним — це питання. Курт Волкер тоді поводився дуже помірковано, але вкрай публічно. І той процес був на користь Україні», — вважає Михайло Пашков.

Ініціатива Зеленського, припускає експерт, виходить із того, що Росія точно від неї відмовиться, тож і адресати цієї пропозиції інші.

«Це декларація про наміри — президент каже, що готовий вести прямі переговори з Путіним. Але Путін не готовий до цього, і Зеленський це розуміє. Тому він, з одного боку, озвучує це для своїх прихильників всередині країни, а з іншого — для західних партнерів. Так він дає зрозуміти, що Україна прагне до переговорного процесу, прагне до миру. У такому сенсі ця заява має право на існування», — вважає експерт Центру Разумкова.

То чому ж тоді відмовляється Москва?

«Росія, як завжди, блокує будь-який переговорний формат. У межах Мінської групи Гризлов блокує всі більш-менш нормальні ініціативи. Росія використовує всі можливості, щоб уникнути діалогу. У Кремлі наголошують: виконуйте Мінські домовленості, розмовляйте з “ДНР/ЛНР”, керівники яких є членами “Єдиної Росії”. Нам пропонують піти в театр ляльок і розмовляти з картонними фігурами, а не з тими, хто їх тримає за ниточки», — зазначає Михайло Пашков.


Джерело:

hromadske.ua

Михайло Пашков

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки


Народився в 1958 р. в Рославлі Смоленської області.

Освіта:

  • Смоленський педагогічний інститут, факультет російської мови та літератури (1979);
  • Московський інститут молоді, факультет журналістики (1986);
  • Київський інститут політології і соціального управління (1991).
  • Кандидат філософських наук, автор понад 50 наукових праць.

Робота:

  • Протягом 1979–1989 р. працював на різних посадах у районних, обласних та республіканських газетах Росії та Молдови;
  • в 1991–1994 р. — в наукових закладах Національної академії наук України;
  • в 1994–1998 р. — на дипломатичній роботі в посольстві України в Російській Федерації;
  • з грудня 1999 р. — провідний експерт Центру Разумкова;
  • з лютого 2010 р. — директор міжнародних програм.

Має дипломатичний ранг першого секретаря. Остання посада в державних органах — головний консультант Аналітичної служби Апарату РНБО України; 

(044) 206-85-08

pashkov@razumkov.org.ua