Навіщо Москва підняла військових по тривозі

21 жовтня 2016

Раптова перевірка боєготовності — метод, який РФ використовує, щоб обходити вимоги, які пред'являються до планових навчань


18 жовтня в Центральному військовому окрузі Росії стартували військові навчання, у яких беруть участь понад 20 тисяч військових. По тривозі також були підняті частини, розташовані в Західному і Південному Сибіру.

Тут варто звернути увагу на те, що, за офіційною російською версією, це були не планові навчання, а раптова перевірка.

У цій термінології важливо розуміти, в чому полягає різниця між навчаннями і перевіркою. Проведення подібних масштабних навчань, як правило, потрапляє під певні міжнародні зобов'язання, зокрема, під «Віденський документ», згідно з яким сторона, яка проводить навчання, повинна заздалегідь попереджати, якщо кількість задіяних солдатів перевищує певну норму.

Раптова ж перевірка — це російське ноу-хау, яке Кремль використовує для того, щоб обходити свої міжнародні зобов'язання.

У цих навчаннях я не бачу нічого екстраординарного, оскільки протягом останніх років навчання нон-стоп стали в Росії доброю традицією. Я навіть не думаю, що їхньою метою було вплинути на хід сьогоднішніх переговорів нормандської четвірки в Берліні.

Зв'язку цього виклику по тривозі з плановими українськими навчаннями я також не бачу, тим більше, що російські проводилися в Центральному окрузі, а не в Південному.

Олексій Мельник

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки, координатор міжнародних проектів


Народився в 1962 р. в Хмельницькій області. Закінчив Чернігівське вище військове авіаційне училище льотчиків (1984), Інститут іноземних мов міністерства оборони США (1993), Школу командирів ескадрилій Університету військово-повітряних сил США (1994), Курс управління повітряним рухом військово-повітряних сил США (2001), Королівський коледж оборонних наук Великої Британії (2007).

Робота:

1980–2001 р. — служба в Збройних Силах, підполковник запасу, учасник миротворчих операцій ООН (1996, 1997). Остання посада в Збройних Силах України — заступник командира авіаційної бази з льотної підготовки.

2001–2004 р. — Центр Разумкова.

2004–2005 р. — ДП «Укроборонсервіс».

2005–2008 р. — Міністерство оборони України, начальник організаційно-аналітичного управління забезпечення роботи міністра оборони України — перший помічник міністра оборони.

(044) 201-11-95

melnyk@razumkov.org.ua

oleksiy.melnyk