Можливий локдаун в Україні: відповіді експертів на запитання, що буде з бізнесом, доларом і гаманцями українців

30 листопада 2020

На думку експертів, запропоновані урядом заходи з підтримки бізнесу підприємцям не допоможуть.


Кількість інфікованих коронавірусом українців щодня зростає, запроваджений карантин вихідного дня, на думку лікарів, експертів та багатьох політиків, не є ефективним. Тому дедалі частіше влада починає говорити про необхідність запровадження в країні повного локдауну на новорічні свята, який може серйозно вдарити по економіці. Проте в уряді запевняють, що підтримають бізнес та українців, якщо все ж доведеться вдатися до посилення карантину. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що Кабмін вже навіть розробив програми з допомоги ФОПам, збереження робочих місць і компенсації на сплату єдиного соціального внеску.

На думку директора економічних і соціальних програм Центру Разумкова Василя Юрчишина, суворі обмеження також негативно вплинуть на економіку, особливо якщо зупиниться транспорт, оскільки від нього залежить багато економічних факторів. "Дуже важливо у цьому контексті, щоб не відбулося припинення транспортного сполучення, особливо у великих містах, закриття метро. Як раз тут можливі найбільші проблеми. Автоматично це призведе до зменшення видатків на соціальну підтримку, зменшення заробітних плат, що є стимулом для економіки, оскільки, коли ми витрачаємо кошти, ми стимулюємо пропозицію, виробництво, а саме це є важливим у такий складний період.

Василь Юрчишин вважає, що урядові заходи з допомоги бізнесу, на жаль, не допоможуть вирішити жодних проблем підприємців. "Компенсації, які пропонує уряд, оці 8 тисяч. Більш чесно було б сказати, що у нас немає коштів, виживайте, як хочете. А це, фактично, не вирішує жодної проблеми, особливо, коли на нас чекає зростання комунальних платежів. Ці разові 8 тисяч зникнуть і навіть люди не помітять, що їх отримали. На жаль, влада не продемонструвала послідовності й результативності в антикоронавірусній політиці. Я боюсь, якщо це (локдаун. — Ред.) станеться, результат не буде значним", — переконаний директор економічних і соціальних програм Центру Разумкова.

За словами Василя Юрчишина, знизиться попит і купівельна спроможність, у людей буде менше грошей, а отже й потреб. Фактично попит серед українців буде орієнтований на товари щоденного побуту. " ...Це (локдаун. — Ред.) призведе до зменшення видатків на соціальну підтримку, субсидіювання, зменшення заробітних плат", — заявив експерт.

Директор економічних і соціальних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин вважає, що локдаун не матиме суттєвого впливу на курс долара, однак помірна девальвація гривні, яка спостерігається і зараз, навпаки підтримуватиме купівельну спроможність українців. "Думаю, на курсі долара це (локдаун. — Ред.) не позначиться, бо такими заходами, коли у людей немає грошей і відбуваються різні обмеження, цим самим обмежується попит, зокрема на долари. Сам собою долар може зміцнюватися, це може залежати від ситуації на міжнародних ринках, тут є різні фактори. Але з точки зору купівельної спроможності, це навряд чи вплине, оскільки у людей буде менше грошей і менша купівельна спроможність та більша потреба у товарах повсякденного побуту, який торгується за гривню. Тому, я думаю, це не призведе до якось девальваційного сплеску. Швидше за все, слабка девальвація, яку ми бачимо зараз, вона триватиме", — заявив Юрчишин.

Він додав, що нічого погано у помірній, слабкій і прогнозованій девальвації немає, оскільки вона може виступати елементом підтримки купівельної спроможності. "Якщо у вас вдома є долар, то легка девальвація означає, що завтра він буде трішки більший і ви зможете його використати трішки краще", — пояснив експерт.


Джерело:

Василь Юрчишин

Директор економічних і соціальних програм


Народився в 1955 р. в Кам’янці-Подільському.

Освіта:

Київський державний університет імені Т. Шевченка, факультет кібернетики (1977).

Кандидат фізико-математичних наук (1989).

Інститут державного управління та самоврядування при Кабінеті Міністрів України (1994).

Доктор наук з державного управління (2003).

Автор близько 100 наукових праць.

Робота:

Протягом 1977–1993 р. працював в Київському університеті на посадах інженера, наукового та старшого наукового співробітника; 

1994–1999 — головний дослідник з економічних питань Міжнародного центру перспективних досліджень, Фонду розвитку банківської справи і фінансів;

1999–2004 — доцент кафедри економічної політики Української (нині Національної) академії державного управління при Президентові України;

1999–2004 — директор з досліджень Агентства гуманітарних технологій, потім Агенції соціального проектування;

2002–2003 — радник Міністра економіки України;

з квітня 2004 р. — професор кафедри економічної політики Національної академії державного управління при Президентові України;

з червня 2005 р. — директор економічних програм Центру Разумкова.

(044) 201-11-90

yurchyshyn@razumkov.org.ua