Може, він взагалі не запуститься: чому Путін ризикує залишитись без "Північного потоку-2"

17 грудня 2021

Німецький регулятор повідомив, що не зможе сертифікувати газопровід "Північний потік-2" принаймні до кінця першого півріччя 2022 року. Таке рішення пов'язане з необхідністю зареєструвати оператора газопроводу відповідно до законодавства Німеччини, на що потрібен час. "Апостроф" з'ясовував, як довго ще не запуститься в експлуатацію скандальний "газопровід Путіна", і як нинішня ситуація позначиться на Україні.

Введення в експлуатацію російського газопроводу "Північний потік-2", який нещодавно був добудований, відкладається на невизначений термін. Це пов'язано з тим, що його сертифікація навряд чи відбудеться у першій половині 2022 року.

"Думаю, там усі розуміли, але була дуже потужна лобістська сила в особі уряду Ангели Меркель, на яку вони розраховували. В них у Німеччині працює ціла мережа агентів впливу, є підгодовані політики, і тому розраховували, що все це допоможе "вирішити питання" , — сказав у коментарі "Апострофу" директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко. — Проте до влади прийшла нова коаліція, і, хоча Шольц (новий канцлер ФРН Олаф Шольц) — із соціал-демократів, яким близькі російські інтереси, але їхні партнери — "зелені" та вільні демократи — не такі лояльні до російських проектів".

За словами Омельченка, поки що німецький регулятор намагається діяти в рамках законодавства, але зараз важко сказати, чи змінить він свою поведінку під впливом шантажу чи якихось інших факторів: "Але все ж таки Німеччина — це не Росія, і тут силові методи не завжди приносять результат".

Експерт також не виключив, що запуск "Північного потоку-2" буде відкладений на більший термін, ніж наразі окреслені півроку.

"Можливо він взагалі не запуститься", — зазначив він. — Зараз ми бачимо, що Росія нагнітає антиукраїнську істерію, і ми не знаємо, чим це все закінчиться" (раніше уряд Німеччини пообіцяв закрити "Північний потік-2" у разі вторгнення російських військ в Україну — "Апостроф").

За словами Володимира Омельченка, на сьогодні найгірша новина для Росії — це те, що Європа починає прокидатися, виходити з летаргічного сну та усвідомлювати реальність російської загрози не лише для України, а й для себе самої.

"Європа і, в цілому, Захід, не може собі дозволити поступитися Росії, оскільки подальші поступки можуть призвести до геополітичної катастрофи (і це — не розвал СРСР, як вважає "вічний" президент РФ — "Апостроф"), до злому всіх правил гри, які з'явилися після Другої світової війни та забезпечували мир у Європі", — сказав експерт.

Ще одне важливе питання: як нинішня ситуація вплине на Україну?

"Очевидно, що чим довше затягуватиметься введення в експлуатацію "Північного потоку-2", тим більше буде у нашої країни можливостей транспортувати газ та заробляти на цьому гроші. Крім того, збереження транзиту важливе для забезпечення нормальних режимів роботи української газотранспортної системи для надійного газопостачання всередині країни, — каже Омельченко. — Тому зараз для України ситуація складається сприятливим чином, але подивимося, що буде далі".


Джерело:

Володимир Омельченко

Директор енергетичних програм


Народився в 1967 р. в Києві.

Освіта:

Київський політехнічний інститут, факультет хімічного машинобудування (1992).

Автор понад 50 наукових і публіцистичних праць. Брав участь у розробці та здійсненні міжнародних енергетичних проектів та наукових дослідженнях міжнародної енергетичної політики.

Робота:

У 1992–1996 р. працював на різних посадах в галузі машинобудування;

1997–1998 — головний фахівець відділу нафтової, газової та нафтопереробної промисловості міністерства економіки України;

1998–2003 — НАК «Нафтогаз України», очолював напрям транспорту нафти;

2004–2007 — головний консультант Національного інституту проблем міжнародної безпеки РНБО України;

з лютого 2007 р. — експерт Центру Разумкова, з 2013 року — директор енергетичних програм.

(044) 206-85-02

omelchenko@razumkov.org.ua

volodymyr.omelchenko