Міграційна криза і "рука Кремля": що роблять ЄС і НАТО, та що може зробити Україна?

13 грудня 2021

Міграційна криза на кордоні між Польщею та Білоруссю набирає обертів, надзвичайний стан через кризу мігрантів на кордонах оголосила і Литва. У спробах мігрантів прорвати східний кордон ЄС Польща та НАТО звинувачують режим Олександра Лукашенка і Кремль, а Євросоюз готує додаткові санкції проти Білорусі. Україні варто допомогти Литві та Польщі в складній ситуації та долучитися до санкцій, вважають українські експерти і представники опозиції.

Подібна ситуація на кордонах Білорусі з іншими країнами виникає не вперше, однак ЄС проігнорував попередні міграційні кризи (меншого масштабу) та не підготувався до нинішніх подій, наголошує співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки «Центру Разумкова» Олексій Мельник.

«Торік Лукашенко провів репетицію міграційної кризи: пригадайте ситуацію з хасидами, які намагалися потрапити до України, яка тоді закрилась на карантин. Ці події в ЄС проігнорували, хоча мали зрозуміти, що це репетиція майбутніх, більш масштабних акцій. Потрібен постійний моніторинг, аналіз і прогнозування ситуації на кордоні ЄС з Білоруссю. Мета атаки — Євросоюз, тому ймовірність таких подій на українсько-білоруському кордоні є низькою. Але б я теж не відкидав її», — зазначає безпековий аналітик.

Олексій Мельник говорить про намір Білорусі та її «старшого партнера» Кремля: створити нову точку дестабілізації у східній частині ЄС для посилення тиску на Захід.


Джерело:


Олексій Мельник

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки, координатор міжнародних проектів


Народився в 1962 р. в Хмельницькій області. Закінчив Чернігівське вище військове авіаційне училище льотчиків (1984), Інститут іноземних мов міністерства оборони США (1993), Школу командирів ескадрилій Університету військово-повітряних сил США (1994), Курс управління повітряним рухом військово-повітряних сил США (2001), Королівський коледж оборонних наук Великої Британії (2007).

Робота:

1980–2001 р. — служба в Збройних Силах, підполковник запасу, учасник миротворчих операцій ООН (1996, 1997). Остання посада в Збройних Силах України — заступник командира авіаційної бази з льотної підготовки.

2001–2004 р. — Центр Разумкова.

2004–2005 р. — ДП «Укроборонсервіс».

2005–2008 р. — Міністерство оборони України, начальник організаційно-аналітичного управління забезпечення роботи міністра оборони України — перший помічник міністра оборони.

(044) 201-11-95

melnyk@razumkov.org.ua

oleksiy.melnyk