Контракт на транзит російського газу можна прив’язати до умови припинення бойових дій на Донбасі

10 грудня 2019

Повне припинення бойових дій на Донбасі має бути умовою виконання контракту на транзит газу. Таким чином, може бути створений жорсткий фінансовий стимул для російської сторони з припинення будь-яких військових дій в Україні. Таку думку висловив директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

Як підреслив Омельченко, — «Цю умову форс-мажору юристи мають відпрацювати у контракті надзвичайно ретельно».

На думку експерта, якщо на рівні господарських суб’єктів НАК «Нафтогаз України» та ПАТ «Газпром» перемовини на газову тематику зайшли у глухий кут, то на президентському рівні відбувся певний прогрес щодо даної проблематики.

«Обидва президенти прекрасно розуміють важливість транзитного контракту для їхніх країн. Україна має скористатись цим і передбачити в транзитному контракті, що припинення бойових дій на Донбасі є однією з умов своєчасного транспортування природного газу для споживачів ЄС», — пояснив Володимир Омельченко.

Відсутність транзиту через Україну призведе до порушення європейських експортних контрактів ПАТ «Газпром», а українська сторона, в свою чергу, втрачатиме не тільки близько $3 млрд. щорічно, але й стикнеться з безпековими ризиками, що пов'язані з ускладненням контролю за режимами постачання газу для споживачів.

Володимир Омельченко

Директор енергетичних програм


Народився в 1967 р. в Києві.

Освіта:

Київський політехнічний інститут, факультет хімічного машинобудування (1992).

Автор понад 50 наукових і публіцистичних праць. Брав участь у розробці та здійсненні міжнародних енергетичних проектів та наукових дослідженнях міжнародної енергетичної політики.

Робота:

У 1992–1996 р. працював на різних посадах в галузі машинобудування;

1997–1998 — головний фахівець відділу нафтової, газової та нафтопереробної промисловості міністерства економіки України;

1998–2003 — НАК «Нафтогаз України», очолював напрям транспорту нафти;

2004–2007 — головний консультант Національного інституту проблем міжнародної безпеки РНБО України;

з лютого 2007 р. — експерт Центру Разумкова, з 2013 року — директор енергетичних програм.

(044) 206-85-02

omelchenko@razumkov.org.ua

volodymyr.omelchenko