Команда Зеленського "поставить на паузу" ідею проведення діалогу з Донбасом на російських умовах

20 березня 2020

Співдиректор програм зовнішньої політики і міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник вважає, що в команді Зеленського зараз поставлять на паузу щодо роботи цієї Ради, адже наштовхнулися на різке неприйняття активної частини суспільства й навіть частини депутатів владної партії “Слуга народу”. Водночас він вважає, що в команді Зеленського є частина тих, хто має проросійські погляди на світ, та втілює при нагоді їх у життя.

“Ідею Консультаційної ради доволі критично сприйняли в Україні. Навіть серед значної кількості депутатів правлячої “Слуги народу”. Це означає, що команді президента не вдалося переконати не те, що опозицію, а навіть всю свою команду, що це не зрада, і не легітимізація незаконних збройних формувань. Тож аргументи Єрмака виявилися непереконливими, і є достатньо підстав казати, глава ОП з якихось причин виявився достатню піддатливий до пропозиції свого російського візаві, заступника керівника Адміністрації президента Росії Дмитра Козака.

Парування згоди на створення Ради — небезпечний крок до легалізації представників окупаційної влади в ОРДЛО як учасників конфлікту.

Реакція на домовленості в суспільстві виникла відразу. Влада в Києві в своєму стилі спочатку зробила ризикований крок, тепер пробує його виправдати, виправити чи поставити на паузу. Сподіваюся, зараз зробить крок назад. Цей документ був не на користь позицій України в переговорах щодо врегулювання ситуації на Донбасі.

Спроби пом’якшити санкції щодо Росії у різних країнах ЄС будуть постійно. Якщо Україна даватиме до цього приводи, то буде полегшувати роботу для проросійської колони в Євросоюзі.

У команди Зеленського відсутнє достатнє розуміння, наскільки війна на Донбасі — складна і тривала. У них є прагнення швидких результатів, які можна “продати” суспільству. Це бажання переважає над критичним мисленням щодо небажаних побічних наслідків, які несуть певні кроки.

У них немає обіцяної стратегії вирішення проблем Донбасу і Криму, як збираються повернути ці регіони, реінтегрувати. Там суцільна імпровізація на фоні непрофесіоналізму.

Водночас є певна частина українського політикуму, який бачить події в іншому світлі. Їм ближчий проросійський погляд на ситуацію. Якщо пригадати перші заяви Зеленського “просто перестати стріляти”, то це або дуже спрощений погляд на проблему, або постійне намагання робити популістські речі, або вплив російських мас-медіа.

Думаю, зараз в створенні цієї Ради вони поставлять на паузу. Бо є активна частина суспільства, яка може чинити потужний спротив цим ініціативам. Нерахування з ними, особливо в умовах нервовості та коронавірусу може призвести до сильної дестабілізації ситуації”, — каже Олексій Мельник.


Джерело:

Олексій Мельник

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки, координатор міжнародних проектів


Народився в 1962 р. в Хмельницькій області. Закінчив Чернігівське вище військове авіаційне училище льотчиків (1984), Інститут іноземних мов міністерства оборони США (1993), Школу командирів ескадрилій Університету військово-повітряних сил США (1994), Курс управління повітряним рухом військово-повітряних сил США (2001), Королівський коледж оборонних наук Великої Британії (2007).

Робота:

1980–2001 р. — служба в Збройних Силах, підполковник запасу, учасник миротворчих операцій ООН (1996, 1997). Остання посада в Збройних Силах України — заступник командира авіаційної бази з льотної підготовки.

2001–2004 р. — Центр Разумкова.

2004–2005 р. — ДП «Укроборонсервіс».

2005–2008 р. — Міністерство оборони України, начальник організаційно-аналітичного управління забезпечення роботи міністра оборони України — перший помічник міністра оборони.

(044) 201-11-95

melnyk@razumkov.org.ua

oleksiy.melnyk