Javelin психологічного застосування

10 травня 2018

Україна отримала певний сертифікат надійності та лояльності від США

Джавеліни не слід розглядати як чудо-зброю чи панацею. Їх ефект радше політичний. Найголовніше те, що рішення щодо поставки врешті-решт було схвалене.

Була і непублічна робота, яка стосувалась виключно технічних аспектів. Перш ніж подати свої пропозиції щодо політичного рішення, американська сторона провела в Україні серйозну підготовку задля забезпечення умов поставки Javelin.

Оцінювали не лише здатність українських військовослужбовців ефективно застосовувати цю зброю, маса аспектів також була пов’язана з її фізичним збереженням, захистом інтелектуальної власності, питаннями експортного контролю. Американці мали бути переконані, що цю технологічно нову зброю не втратять, не вкрадуть і вона не буде незаконно передана іншій стороні.

І я звертаю на це увагу через те, що таким шляхом Україна отримала певний сертифікат надійності та лояльності від США. І це відкриває дорогу для наступних амбітних поставок. Адже якщо процес один раз був успішно здійснений, то наступні закупки чи безкоштовні поставки відбуватимуться вже набагато швидше.

Щодо ескалації, яку могла б спричинити поставка Javelin, то йшлось радше про ймовірні російські погрози. Бо на такі аргументи є чітке спростування — Джавеліни мають характер оборонної, а не наступальної зброї. Тому враховуючи як природу цієї зброї, так і її кількість, — вона не могла стимулювати українську сторону до наступальних дій.

Так, Javelin має очевидний стримуючий ефект. І я думаю, якщо справа дійде до практичного застосування, то це повинна бути чітко спланована операція: не один постріл по одному танку, а більш-менш масове застосовування.

І як тільки та сторона побачить, що певна кількість їхніх танків, яка вийшла на дальність пострілу, миттєво знищується з ймовірністю 100% чи близько того, — це дійсно матиме суттєвий психологічний і тактичний ефект на противника.


Олексій Мельник

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки, координатор міжнародних проектів


Народився в 1962 р. в Хмельницькій області. Закінчив Чернігівське вище військове авіаційне училище льотчиків (1984), Інститут іноземних мов міністерства оборони США (1993), Школу командирів ескадрилій Університету військово-повітряних сил США (1994), Курс управління повітряним рухом військово-повітряних сил США (2001), Королівський коледж оборонних наук Великої Британії (2007).

Робота:

1980–2001 р. — служба в Збройних Силах, підполковник запасу, учасник миротворчих операцій ООН (1996, 1997). Остання посада в Збройних Силах України — заступник командира авіаційної бази з льотної підготовки.

2001–2004 р. — Центр Разумкова.

2004–2005 р. — ДП «Укроборонсервіс».

2005–2008 р. — Міністерство оборони України, начальник організаційно-аналітичного управління забезпечення роботи міністра оборони України — перший помічник міністра оборони.

(044) 201-11-95

melnyk@razumkov.org.ua

oleksiy.melnyk