Україна отримала певний сертифікат надійності та лояльності від США
Джавеліни не слід розглядати як чудо-зброю чи панацею. Їх ефект радше політичний. Найголовніше те, що рішення щодо поставки врешті-решт було схвалене.
Була і непублічна робота, яка стосувалась виключно технічних аспектів. Перш ніж подати свої пропозиції щодо політичного рішення, американська сторона провела в Україні серйозну підготовку задля забезпечення умов поставки Javelin.
Оцінювали не лише здатність українських військовослужбовців ефективно застосовувати цю зброю, маса аспектів також була пов’язана з її фізичним збереженням, захистом інтелектуальної власності, питаннями експортного контролю. Американці мали бути переконані, що цю технологічно нову зброю не втратять, не вкрадуть і вона не буде незаконно передана іншій стороні.
І я звертаю на це увагу через те, що таким шляхом Україна отримала певний сертифікат надійності та лояльності від США. І це відкриває дорогу для наступних амбітних поставок. Адже якщо процес один раз був успішно здійснений, то наступні закупки чи безкоштовні поставки відбуватимуться вже набагато швидше.
Щодо ескалації, яку могла б спричинити поставка Javelin, то йшлось радше про ймовірні російські погрози. Бо на такі аргументи є чітке спростування — Джавеліни мають характер оборонної, а не наступальної зброї. Тому враховуючи як природу цієї зброї, так і її кількість, — вона не могла стимулювати українську сторону до наступальних дій.
Так, Javelin має очевидний стримуючий ефект. І я думаю, якщо справа дійде до практичного застосування, то це повинна бути чітко спланована операція: не один постріл по одному танку, а більш-менш масове застосовування.
І як тільки та сторона побачить, що певна кількість їхніх танків, яка вийшла на дальність пострілу, миттєво знищується з ймовірністю 100% чи близько того, — це дійсно матиме суттєвий психологічний і тактичний ефект на противника.