Ситуація із мігрантами на білорусько-польському кордоні змусила Україну порушити питання власної безпеки. Київ повертає проєкт "Стіна" 2014 року, але укріплюватиме тепер не лише кордон з РФ, але й із Білоруссю.
Опитані DW експерти підтримують ідею облаштування українсько-білоруського кордону, однак побоюються повторення невдачі "Стіни". "Будівництво — не зовсім вдалий термін для цього. На певних ділянках це дійсно може бути контрольна смуга, дротяна огорожа, паркан, що убезпечує від порушень кордону. Але крім того - це насамперед має бути система цілодобового спостереження", — вважає співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник. За його словами, наразі немає "доцільності і можливості" обладнувати в Україні суцільний кордон з Білоруссю, щонайменше з огляду на великі затрати та різний ландшафт.
"Я вважаю, що подібне завдання є малореалістичним, як і з проєктом "Стіна", в який від початку вкладали невірний буквальний сенс. Навіть приблизні підрахунки на подібні облаштування є колосальними і не дають стовідсоткової гарантії безпеки. Головне — це контроль і оперативне реагування на випадки порушень", — каже Мельник. Експерт не виключає, що мігранти і біженці з Білорусі вирушать на північ України. Однак він акцентує на тому, що Держприкордонна служба не має повноважень обороняти, тому якщо йдеться саме про такі ризики, то до патрулювання кордонів варто залучати інші військові підрозділи.
Джерело: