Головні тези інтерв’ю директора Енергетичних програм Ценра Разумкова В.Омельченко телевізійному каналу Белсат від 31.03.2022.
Росія намагається зруйнувати європейську єдність у питанні санкційної політики проти неї через використання високого рівня енергозалежності Європи від російських енергоносіїв, яка наразі становить близько 40% від загального імпорту газу та понад 30% від імпорту нафти і нафтопродуктів.
Окремі країни ЄС мають критичну залежність від імпорту російського палива. Наприклад, частка його імпорту перевищує 70% у Латвії, Естонії, Болгарії та Словаччині. Найбільша економічна потуга Європи Німеччина залежить від російського газу на 45% й щорічно вимушена сплачувати за російське паливо понад 40 млрд. євро.
Президент РФ доручив Газпрому до 30 березня ц.р. розробити пропозиції щодо примушення європейських компаній сплачувати за газ у російських рублях. Метою такого тиску є руйнація європейської єдності по відношенню Центробанку РФ та укріплення рубля.
Однак, керівники країн G7 та низка країн ЄС (Польща, країни Балтії, Чехія) вже визначилися зі своєю позицією з цього приводу. Вони категорично відкинули дану пропозицію РФ, оскільки контрактами передбачена оплата у євро. Це є свідченням того, що навіть попри великі економічні збитки (можуть сягати понад 1% ВВП ЄС) ЄС ставить гуманітарні проблеми пов’язані із агресією РФ проти України вище економічної вигоди. Адже кожне євро, що отримує Росія за газ конвертується певною мірою у зброю масового враження й це дозволяє російській армії кожного дня вбивати сотні українців й руйнувати об’єкти критичної інфраструктури.
Після розв’язання РФ війни в Україні вже усім стало зрозумілий крах енергетичної політики лідерів країн ЄС, яка полягала упродовж останніх 20 років у збільшенні залежності від російської енергії. Тому, швидко позбавитися від даної проблеми неможливо. Натомість, міністерство економіки ФРН оприлюднило свій план заміщення російських ресурсів до 2024р. шляхом будівництва СПГ-терміналів, нарощування імпорту СПГ із США, Катару та Австралії та прискореного розвитку сектору зеленої енергетики.
Джерело: