Головні тези інтерв’ю В.Омельченко телевізійному каналу Белсат

01 квітня 2022

Головні тези інтерв’ю директора Енергетичних програм Ценра Разумкова В.Омельченко телевізійному каналу Белсат від 31.03.2022.


Росія намагається зруйнувати європейську єдність у питанні санкційної політики проти неї через використання високого рівня енергозалежності Європи від російських енергоносіїв, яка наразі становить близько 40% від загального імпорту газу та понад 30% від імпорту нафти і нафтопродуктів.

Окремі країни ЄС мають критичну залежність від імпорту російського палива. Наприклад, частка його імпорту перевищує 70% у Латвії, Естонії, Болгарії та Словаччині. Найбільша економічна потуга Європи Німеччина залежить від російського газу на 45% й щорічно вимушена сплачувати за російське паливо понад 40 млрд. євро.

Президент РФ доручив Газпрому до 30 березня ц.р. розробити пропозиції щодо примушення європейських компаній сплачувати за газ у російських рублях. Метою такого тиску є руйнація європейської єдності по відношенню Центробанку РФ та укріплення рубля.

Однак, керівники країн G7 та низка країн ЄС (Польща, країни Балтії, Чехія) вже визначилися зі своєю позицією з цього приводу. Вони категорично відкинули дану пропозицію РФ, оскільки контрактами передбачена оплата у євро. Це є свідченням того, що навіть попри великі економічні збитки (можуть сягати понад 1% ВВП ЄС) ЄС ставить гуманітарні проблеми пов’язані із агресією РФ проти України вище економічної вигоди. Адже кожне євро, що отримує Росія за газ конвертується певною мірою у зброю масового враження й це дозволяє російській армії кожного дня вбивати сотні українців й руйнувати об’єкти критичної інфраструктури.

Після розв’язання РФ війни в Україні вже усім стало зрозумілий крах енергетичної політики лідерів країн ЄС, яка полягала упродовж останніх 20 років у збільшенні залежності від російської енергії. Тому, швидко позбавитися від даної проблеми неможливо. Натомість, міністерство економіки ФРН оприлюднило свій план заміщення російських ресурсів до 2024р. шляхом будівництва СПГ-терміналів, нарощування імпорту СПГ із США, Катару та Австралії та прискореного розвитку сектору зеленої енергетики.


Джерело:

 

Володимир Омельченко

Директор енергетичних програм


Народився в 1967 р. в Києві.

Освіта:

Київський політехнічний інститут, факультет хімічного машинобудування (1992).

Автор понад 50 наукових і публіцистичних праць. Брав участь у розробці та здійсненні міжнародних енергетичних проектів та наукових дослідженнях міжнародної енергетичної політики.

Робота:

У 1992–1996 р. працював на різних посадах в галузі машинобудування;

1997–1998 — головний фахівець відділу нафтової, газової та нафтопереробної промисловості міністерства економіки України;

1998–2003 — НАК «Нафтогаз України», очолював напрям транспорту нафти;

2004–2007 — головний консультант Національного інституту проблем міжнародної безпеки РНБО України;

з лютого 2007 р. — експерт Центру Разумкова, з 2013 року — директор енергетичних програм.

(044) 206-85-02

omelchenko@razumkov.org.ua

volodymyr.omelchenko