Енергетичний сектор в контексті програми МВФ

03 квітня 2023

Нова програма Розширеного фінансування МВФ традиційно розглядає енергетику у контексті забезпечення макроекономічної стабільності України. Положеннями цієї програми передбачено удосконалення ринкових моделей у секторах електричної енергії та природного газу, а також поступовий перехід до ринкових цін та тарифів на другому етапі програми за одночасного надання субсидій вразливим споживачам.

Також робиться наголос на необхідності збільшення тарифу Укренерго для покриття різниці у цінах для сектору ВДЕ. Водночас, ставиться ціль удосконалення рівня корпоративного управління в газовому секторі, насамперед, у Операторі газотранспортної системи через створення до липня 2023р. Спостережної ради.

Цілі програми МВФ неможливо буде досягнути без початку реалізації плану поступової відмови від перехресного субсидування та переходу до ринкових цін вже у найближчі місяці. Це також вимагає забезпечення незалежності НКРЕКП, ліквідацію можливостей адміністративного регулювання цінами та усунення викривлень на ринках електроенергії та природного газу.

Допоки превалюватиме політична доцільність в питанні ціноутворення на енергоресурси розраховувати на залучення значних інвестицій у реконструкцію та модернізацію в енергетичної інфраструктури не доводиться.

Найбільш швидкі та чутливі наслідки щодо реалізації цілей макроекономічної стабілізації чекають споживачів на ринку нафтопродуктів. Збільшення ПДВ із 7 до 20% та відновлення акцизу призведе до зростання цін за попередніми розрахунками на: бензин — на 11 грн/л; дизпаливо — на 8 грн/л, скраплений газ (LPG) — на 3 грн/л. Таке цінове підвищення очікується вже із 1 липня ц.р. Його наслідком стане скорочення продажів нафтопродуктів та ризики із розширення нелегального ринку для уникнення податків.

Володимир Омельченко

Директор енергетичних програм


Народився в 1967 р. в Києві.

Освіта:

Київський політехнічний інститут, факультет хімічного машинобудування (1992).

Автор понад 50 наукових і публіцистичних праць. Брав участь у розробці та здійсненні міжнародних енергетичних проектів та наукових дослідженнях міжнародної енергетичної політики.

Робота:

У 1992–1996 р. працював на різних посадах в галузі машинобудування;

1997–1998 — головний фахівець відділу нафтової, газової та нафтопереробної промисловості міністерства економіки України;

1998–2003 — НАК «Нафтогаз України», очолював напрям транспорту нафти;

2004–2007 — головний консультант Національного інституту проблем міжнародної безпеки РНБО України;

з лютого 2007 р. — експерт Центру Разумкова, з 2013 року — директор енергетичних програм.

(044) 206-85-02

omelchenko@razumkov.org.ua

volodymyr.omelchenko