Енергетична криза у Молдові та доля транзиту російського газу

17 грудня 2024

Російські інформаційні війська розгорнула безпрецедентну інформаційну компанію у Європі щоб врятувати «газовий Тітанік» (Газпром) від повного фінансового краху. Основний її наратив — «Україна свідомо створює енергетичну кризу у Молдові шляхом відмови від продовження транзиту російського газу із 1 січня 2025 р».

Як результат, Молдовська ДРЕС нібито не зможе генерувати електричну енергію, що призведе до енергетичної та економічної катастрофи у Молдові.

Даний наратив підхоплений й деякими прихильниками російських енергоносіїв у Європі. У першу чергу, це стосується теперішнього словацького уряду на чолі з Робертом Фіцо.

Така знервована реакція РФ та її друзів лише свідчить про правильність рішення України позбавити Газпром щорічного доходу у 6 млрд. євро шляхом припинення транзиту. Фактично, то є контрольний постріл у останні надії Газпрома зберегти свій вплив у Центральній Європі. Втративши європейський ринок збуту газова монополія спроможна буде існувати лише на величезні дотації із російського бюджету — до 10 млрд. дол. США на рік.

Але, насправді, жодних проблем із доставкою енергоносіїв до Молдовської ДРЕС не існує через наступні варіанти:

  1. Поставка російського або азербайджанського газу через Туреччину.
  2. Поставка газу із країн ЄС через Україну.
  3. Забезпечення роботи ДРЕС вугіллям та мазутом. Як відомо, що до 70 відсотків її блоків можуть працювати на вказаних видах палива.

Важливо, щоб український Уряд не піддався на шантаж й вже у наступному році також вирішив питання із транзитом російської нафти територією України.

Володимир Омельченко

Директор енергетичних програм


Народився в 1967 р. в Києві.

Освіта:

Київський політехнічний інститут, факультет хімічного машинобудування (1992).

Автор понад 50 наукових і публіцистичних праць. Брав участь у розробці та здійсненні міжнародних енергетичних проектів та наукових дослідженнях міжнародної енергетичної політики.

Робота:

У 1992–1996 р. працював на різних посадах в галузі машинобудування;

1997–1998 — головний фахівець відділу нафтової, газової та нафтопереробної промисловості міністерства економіки України;

1998–2003 — НАК «Нафтогаз України», очолював напрям транспорту нафти;

2004–2007 — головний консультант Національного інституту проблем міжнародної безпеки РНБО України;

з лютого 2007 р. — експерт Центру Разумкова, з 2013 року — директор енергетичних програм.

(044) 206-85-02

omelchenko@razumkov.org.ua

volodymyr.omelchenko