Дорогі гості. Як українці, що втекли від війни, працюють на економіку Польщі

12 липня 2022

Понад 1 млн українців, що тікали від війни, знайшли прихисток в Польщі. Тут вони отримали безпрецедентну підтримку від місцевої влади та населення, але в боргу не залишилися. Те, як українці облаштовуються на новому місці та відразу беруться до праці, експерти називають "феноменальним" та "неймовірним". "Нехай виїхали в основному і жінки з дітьми, але це більше середній клас, вони молоді, ініціативні, багато хто мав свій бізнес", — каже Ольга Пищуліна, експертка Центру Разумкова з гендерних та соціальних питань.

"Діти пішли в школу, вони адаптуються, змінюють свою ідентичність, вступають до вишів і в найближчій перспективі не повернуться в Україну", — додає вона.

Більшість українців декларують, що повернуться в Україну, як тільки війна закінчиться і небезпека мине. Відсоток тих, хто хоче залишилися в Польщі назавжди, на думку дослідників, близько 25% від тих, хто виїхав.

Але в довгостроковій перспективі, якщо війна затягнеться і ще більше українців захоче залишитися тут назавжди, така кількість молоді і дітей вже матиме серйозні наслідки для демографічної ситуації в Польщі, яка має населення, що старіє, та потерпає від відтоку молоді до більш заможних країн Європи.

"Навіть в короткотерміновій перспективі амбіційні молоді люди, які залишаться, безумовно дадуть поштовх польській економіці, — додає Пищуліна. — І ми розуміємо, що якщо бойові дії не закінчаться, то чоловіки теж будуть прагнути виїхати і возз'єднатись з сім'ями".


Джерело:

Ольга Пищуліна

Провідний експерт соціальних і гендерних програм


Народилася в 9 травня 1966 р. у Харкові.

Освіта:

Харківський державний університет ім. М.Горького, економічний факультет (1989).

Кандидат соціологічних наук (1997), старший науковий співробітник (теорія та історія державного управління, 2009). Заслужений економіст України (2012). Державний службовець 3 рангу. Автор понад 90 наукових праць.

Дослідницькі інтереси: стратегії соціального розвитку, напрями соціального реформування, державна політика в галузі реформування доходів, забезпечення державної політики на ринку праці та управління трудовими ресурсами, гендерна політика.

Робота:

1989–2001 — науковий співробітник лабораторії соціологічних досліджень Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна;

1997–2003 — доцент кафедри соціології соціологічного факультету Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна;

2003–2010 — головний консультант відділу громадянського суспільства та соціальних відносин Національного інституту стратегічних досліджень;

З 2010 року — завідувач відділу соціальної політики Національного інституту стратегічних досліджень;

З 2015 року — провідний експерт соціальних і гендерних програм.

pyshchulina@razumkov.org.ua