Якщо в Україні і справді проведуть референдум про вступ до НАТО, то це стане першим серйозним кроком країни та влади, яка зможе довести, що давно обрала європейський напрямок розвитку. Окрім цього, це стане потужним сигналом до повного звільнення від впливу Росії на Україну, припустив спів директор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Михайло Пашков.
Експерт відразу зауважив, що Україна повинна чітко розставити пріоритети у питанні подолання перешкод на шляху вступу у Альянс.
— Якщо ми хочемо показати, що український народ вибирає євроатлантичний вектор і сподівається на якісь гарантії безпеки від альянсу, то Київ досягне своєї мети. Але якщо ми сподіваємося, що після референдуму НАТО відкриє перед нами двері, то це вкрай малоймовірно. Питання про членство України на порядку денному не стоїть, — заявив Пашков.
Однак, аналітик пояснив суть співробітництва із НАТО, яке імовірно матиме місце до самого вступу України у склад Північноатлантичного альянсу.
— Просто треба реально оцінювати коефіцієнт корисної дії. Для України дуже важливою є співпраця з НАТО. В першу чергу з точки зору річних національних програм і розширеного пакету допомоги, — резюмував експерт.
Що ж до відносин Росії і України, то експерт був небагатослівним, а чітко вказав на наслідки:
— Будь-які кроки України в напрямку Європи, НАТО будуть викликати реакцію Росії. Це треба прийняти як даність. Для Росії євроатлантична інтеграція України неприйнятна. І по мірі подальшої інтеграції України в ЄС і НАТО тиск Кремля буде посилюватися.