Чи ризикне влада припинити співпрацю з МВФ?

22 березня 2018

Співпраця має тривати. Мають приїжджати місії, давати рекомендації. Україна не піде на таке рішення. Інша річ, що фінансування буде заморожене.

"Ніхто не розриватиме співпрацю з МВФ. Місія відслідковуватиме ситуацію, голова НБУ та голова Мінфіну вестимуть переговори, отримуватимуть рекомендації. Ніхто не ставитиме ультиматуми й не змушуватиме одну зі сторін займати якусь позицію", — зазначив Юрчишин.

Тобто співпраця буде, а ось що сумнівно, то це фінансування, додав він.

"Якщо раптом ми розірвемо відносини з МВФ на офіційному або напівофіційному рівні, то потрібно розуміти, що інвестори і так не балують України, а в такому разі можуть відвернутися й інші. Співпраця з МВФ у певному сенсі для України є критеріальною оцінкою взагалі готовності країни до будь-яких змін", — пояснив економіст.

Інше питання стосується самого фінансування з боку МВФ, уточнив він.

"Фінансування не було, немає й, напевно, найближчим часом не буде. І, мабуть, уже до виборів. Тому що є ціла низка вимог з боку МВФ, які справедливі з точки зору макроекономічного балансу, але навряд чи можуть бути реалізовані в Україні в передвиборчий період", — підкреслив фахівець.

Минулого року й так вдалося реалізувати деякі непопулярні речі, нагадав експерт. Зокрема, йдеться про пенсійну реформу, тривають дискусії навколо антикорупційного суду та багато інших.

"Тому зрозуміло, що в найближчі два роки влада не піде на такі жорсткі вимоги. Зараз ситуація складається так, що якщо економічна політика буде раціональною, тобто якщо не переможе передвиборний популізм в ухваленні рішень, то ті 2–3 мільярди доларів від МВФ, які ми можемо не отримати, й кілька мільярдів від інших інститутів не будуть настільки критично тиснути на економіку. Співпрацювати потрібно, але говорити про фінансування поки не доводиться", — резюмував ситуацію Василь Юрчишин.


Василь Юрчишин

Директор економічних і соціальних програм


Народився в 1955 р. в Кам’янці-Подільському.

Освіта:

Київський державний університет імені Т. Шевченка, факультет кібернетики (1977).

Кандидат фізико-математичних наук (1989).

Інститут державного управління та самоврядування при Кабінеті Міністрів України (1994).

Доктор наук з державного управління (2003).

Автор близько 100 наукових праць.

Робота:

Протягом 1977–1993 р. працював в Київському університеті на посадах інженера, наукового та старшого наукового співробітника; 

1994–1999 — головний дослідник з економічних питань Міжнародного центру перспективних досліджень, Фонду розвитку банківської справи і фінансів;

1999–2004 — доцент кафедри економічної політики Української (нині Національної) академії державного управління при Президентові України;

1999–2004 — директор з досліджень Агентства гуманітарних технологій, потім Агенції соціального проектування;

2002–2003 — радник Міністра економіки України;

з квітня 2004 р. — професор кафедри економічної політики Національної академії державного управління при Президентові України;

з червня 2005 р. — директор економічних програм Центру Разумкова.

(044) 201-11-90

yurchyshyn@razumkov.org.ua