Чи поверне свої гроші "Укренерго" по вугільному ПСО?

02 березня 2023

Компанію «Укренерго» — можна порівняти з енергетичним титаном, який встояв перед ворожими атаками та грав визначну роль в успішному проходженні осінньо-зимовому періоду (ОЗП). Але сьогодні — коли зима закінчилася — слід нагадати, що «Укренерго» періодично несе ще й додаткову фінансову ношу, яка викликає певні питання та певні занепокоєння.

Так, влітку минулого року урядом було покладено на компанію функцію постачальника спеціальних обов’язків (ПСО) (постанова № 838 від 22 липня 2022р.), яким зобов’язав її надати цільову безвідсоткову поворотну допомогу ДП «Укрвугілля» на суму 2,5 млрд грн.

Ці гроші пішли на те, щоб купувати вугілля державних шахт та постачати його на державну теплову генерацію. В цьому й криється основна проблема. Адже держпідприємства — це, зазвичай, чорна дірка, куди держава під різними аргументами може вливати мільярди гривень коштів і які там зникатимуть назавжди. Або ж за кожну копійку доведеться боротися в судовому порядку і на це підуть роки.

Для «Укренерго», яке має понад 13 млрд. грн боргу перед ДП «Гарантований покупець» за 2022 рік та яке вже у поточному році недотримує кошти через занадто низький тариф на передачу за рішенням НКРЕКП, навіть 2,5 мільярди були б певним фінансовим полегшенням.

Згідно постанови, поворотна фінансова допомога ДП «Укрвугілля» має бути повернута «Укренерго» до 1 червня 2023 року. Хочеться вірити, що всі упередження на цьому прикладі будуть розвіяні і компанія отримає назад свої кошти вчасно і в повному обсязі. Саме для того, щоб «Укренерго» мало ресурси на ремонти, відновлення після пошкоджень та загалом підготовку до ОЗП 2023–24рр.

Володимир Омельченко

Директор енергетичних програм


Народився в 1967 р. в Києві.

Освіта:

Київський політехнічний інститут, факультет хімічного машинобудування (1992).

Автор понад 50 наукових і публіцистичних праць. Брав участь у розробці та здійсненні міжнародних енергетичних проектів та наукових дослідженнях міжнародної енергетичної політики.

Робота:

У 1992–1996 р. працював на різних посадах в галузі машинобудування;

1997–1998 — головний фахівець відділу нафтової, газової та нафтопереробної промисловості міністерства економіки України;

1998–2003 — НАК «Нафтогаз України», очолював напрям транспорту нафти;

2004–2007 — головний консультант Національного інституту проблем міжнародної безпеки РНБО України;

з лютого 2007 р. — експерт Центру Разумкова, з 2013 року — директор енергетичних програм.

(044) 206-85-02

omelchenko@razumkov.org.ua

volodymyr.omelchenko