Чи на часі руйнація фінансової бази операторів системи розподілу електричної енергії у період війни?

25 серпня 2022

Підготовка до осінньо-зимового періоду (ОЗП) в цьому році буде дуже нетиповою. Вона значно відрізнятиметься й за регіонами, й за станом забезпечення ресурсами, й за проблемам, що стоять перед місцевою владою та енергетичними компаніями.

Об’єднуючим фактором для всіх регіонів є тільки один — цей опалювальний сезон буде особливо складним та непередбачуваним. Однак зараз штучно може бути створена ще одна проблема. У владних кабінетах лежить проект рішення, що забирає у операторів систем розподілу (ОСР) кошти, які ті використовують на ремонти мереж.

Існують певні дані, що НКРЕКП планує скасувати стимулюючий RAB-тариф для операторів систем розподілу. При цьому, автори рішення не врахували, що RAB-тариф почав діяти тільки в 2021р. та забезпечив фінансування величезних обсягів робіт з ремонту електромереж, що були зруйновані окупантами й продовжують нищитися щодоби. Адже пріоритет агресора — максимальна руйнація енергетичної інфраструктури напередодні опалювального сезону.

Зараз відміна RAB-регулювання створює додаткові критичні ризики для проходження ОЗП 2022–2023, оскільки дефіцит коштів не дозволить вчасно відновлювати електромережи, що створює умови енергетичного колапсу для багатьох регіонів. Крім того, RAB — це драйвер відновлення в енергетиці за європейською методологією. Він дає поштовх новому будівництву та реконструкції мереж.

До війни зношеність електромереж сягала 70% по країні. 2021р., коли було впроваджено RAB — регулювання, став першим роком коли розпочато відчутне оновлення мереж. Однак, вже за рік почалася війна. ОСР просто не встигли оновити мережі, до того стану, щоб можна було спокійно лишити їх напризволяще зараз.

Варто пам’ятати, що для багатьох регіонів, особливо прифронтових, електроенергія — єдине джерело енергії. Є великі проблеми з газопостачанням та теплопостачанням. Більше того, як би країна на запасалась вугіллям і газом, якщо на електромережах будуть постійні аварії та навіть блекаути — створиться загроза здоров’ю та життю тисячам людей, посилиться соціально-політична напруга в державі.

В країні інфляція і об’єм ремонтних програм не покриває їх вартості. Як би дивовижно не звучало, але ОСР направляють всі наявні кошти, саме на відновлення мереж. Відмінити RAB — регулювання означає залишити області, які страждають від бойових дій, без світла.

Все це підштовхує до думки, що дана ініціатива не обговорювалась з експертами електроенергетики. Треба сподіватися, що обговорення відміни RAB-тарифу залишиться словами і не переростуть у рішення. Інакше наявність світла у будинках українців може перетворитись у розкіш.

Володимир Омельченко

Директор енергетичних програм


Народився в 1967 р. в Києві.

Освіта:

Київський політехнічний інститут, факультет хімічного машинобудування (1992).

Автор понад 50 наукових і публіцистичних праць. Брав участь у розробці та здійсненні міжнародних енергетичних проектів та наукових дослідженнях міжнародної енергетичної політики.

Робота:

У 1992–1996 р. працював на різних посадах в галузі машинобудування;

1997–1998 — головний фахівець відділу нафтової, газової та нафтопереробної промисловості міністерства економіки України;

1998–2003 — НАК «Нафтогаз України», очолював напрям транспорту нафти;

2004–2007 — головний консультант Національного інституту проблем міжнародної безпеки РНБО України;

з лютого 2007 р. — експерт Центру Разумкова, з 2013 року — директор енергетичних програм.

(044) 206-85-02

omelchenko@razumkov.org.ua

volodymyr.omelchenko