Чому збільшується кількість відключень електроенергії

12 січня 2023

На даний час головне завдання енергетиків – зберегти цілісність Об’єднаної енергетичної системи України. Тому питання відключень слід розглядати крізь призму даної проблематики. 

 
У новорічні свята та Різдво енергетикам вдалось забезпечити українців світлом без відключень. Це святкове диво стало можливим завдяки теплій погоді, обмеженню промисловості та титанічним зусиллям енергетиків. Але, на жаль, по всій Україні зараз знову діють планові відключення електроенергії, а в деяких областях вони вже аварійні.

Чому так сталося? Перш за все треба розуміти, що ситуація в енергосистемі продовжує бути складною і вона залишиться такою щонайменше до кінця опалювального сезону, а можливо навіть і до літа. Руйнування дуже значні, а на повноцінне відновлення роботи енергосистеми підуть роки, і лише за умов припинення бойових дій.

Крім того, зараз в Україну повернулись морози. Через це зростає споживання електроенергії, оскільки люди вмикають обігрівачі, і, як наслідок, дефіцит в енергосистемі збільшується. У зв’язку з цим енергетики просять українців не вмикати потужні електроприлади одночасно з обігрівачем.

Також в умовах війни дуже важливо забезпечувати функціонування української економіки, оскільки левова частка податкових надходжень спрямовується на фінансування ЗСУ. Тому були зняті обмеження з промисловості і вона виходить на нормальну роботу. Крім того, був виведений у плановий ремонт відповідно до ліцензійних умов один із атомних блоків, що призвело до втрати 1 ГВт в системі. Цей фактор також є одним із основних, який призвів до збільшення дефіциту електричної енергії.

Синоптики прогнозують, що в кінці тижня в Україні знову стане відносно тепло, тому я маю надію, що найближчим часом в енергетиків вийде зменшити час відключень світла. Звісно, якщо не буде нових обстрілів. 

Володимир Омельченко

Директор енергетичних програм


Народився в 1967 р. в Києві.

Освіта:

Київський політехнічний інститут, факультет хімічного машинобудування (1992).

Автор понад 50 наукових і публіцистичних праць. Брав участь у розробці та здійсненні міжнародних енергетичних проектів та наукових дослідженнях міжнародної енергетичної політики.

Робота:

У 1992–1996 р. працював на різних посадах в галузі машинобудування;

1997–1998 — головний фахівець відділу нафтової, газової та нафтопереробної промисловості міністерства економіки України;

1998–2003 — НАК «Нафтогаз України», очолював напрям транспорту нафти;

2004–2007 — головний консультант Національного інституту проблем міжнародної безпеки РНБО України;

з лютого 2007 р. — експерт Центру Разумкова, з 2013 року — директор енергетичних програм.

(044) 206-85-02

omelchenko@razumkov.org.ua

volodymyr.omelchenko