В Україні на військових складах зберігається чимала кількість боєприпасів, зокрема радянського зразка, які потребують утилізації. Через застарілі правила охорони таких об'єктів ці арсенали можуть стати легкою мішенню.
На складах боєприпасів в Україні вже не вперше виникають пожежі, які спричиняють руйнування інфраструктури та людські жертви. Наймасштабніші з них сталися у Новобогданівці Запорізької області у 2004-му та 2007 роках, у Лозовій Харківської області та Сватовомуна Луганщині у 2015 році. Цьогоріч увагу усієї країни до себе привернули пожежі у Балаклії у Харківській області наприкінці березня і тепер — неподалік Калинівки на Вінничині.
Україна вже не вперше стикається із нагальною потребою охорони та гарантування безпеки складів з боєприпасами, які можуть бути серйозною загрозою в умовах гібридної війни з Росією, вказує співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник. За його словами, щорічно з оборонного бюджету України на це відділяються кошти. У держбюджеті на 2017 рік за програмою "утилізація боєприпасів та рідинних компонентів ракетного палива, забезпечення живучості та вибухопожежобезпеки арсеналів, баз і складів Збройних сил України" передбачено виділити 141 мільйон гривень.
Однак гроші йдуть здебільшого на пасивні заходи — обваловування майданчиків, де зберігаються боєприпаси, захист від виникнення пожеж чи техногенних аварій, каже експерт. "Захист складів від диверсій завжди мав доволі теоретичний характер. Нині ця загроза стала доволі актуальною. З розвитком технологій безпілотників вже немає необхідності фізично проникати на об'єкт. Військовий караул і колючий дріт вже не можуть захистити ці об'єкти", — констатує Олексій Мельник.
Олексій Мельник наголошує, що зі зміною інструкцій охорони складів Україні варто подбати про підземні сховища для збереження боєприпасів, які потребують утилізації. Оскільки стара зброя, яка дісталася Україні у спадщину після розпаду СРСР, лежить здебільшого на відкритих майданчиках військових складів і є легкою мішенню, особливо у нинішніх умовах. "Треба будувати підземні бункери для зберігання застарілих боєприпасів, але це час і великі кошти", — зазначає експерт. На його думку, знизити потенційну небезпеку від складів, де зберігаються застарілі боєприпаси, може швидка утилізація "радянського спадку".