Якщо другу нитку газогону «Північний потік-2» з Росії до Німеччини таки добудують, то Україна втратить не лише доходи від транзиту, але й стикнеться зі ще небезпечнішими викликами, попереджають експерти. Ситуація навколо газового проєкту змінилася після того, як президент США Джозеф Байден визнав, що готовий послабити санкції проти цього проєкту заради поліпшення відносин із Німеччиною, а канцлерка ФРН Ангела Меркель назвала ці санкції «сумнівним інструментом». До чого варто готуватися Україні, якщо «Північний потік-2» зрештою запрацює? Якщо Росія розпочне наступне, більш масштабне вторгнення до України, то автоматично порушиться робота українських магістральних газогонів, і російський транзит газу до ЄС припиниться, а це надовго позбавить російську економіку значної частини доходів. І навпаки: припинення транзиту через Україну прибирає цей безпековий запобіжник — про цей аргумент згадують і експерти з питань енергетики, і низка українських політиків.
Транзит російського газу є важливим запобіжником від «великої війни», але не єдиним і не вирішальним, стверджує в коментарі Радіо Свобода співдиректор програм із зовнішньої політики та міжнародної безпеки Олексій Мельник.
«Я поділяю занепокоєння експертів, щодо того, що труба, якою транзитом іде російський газ, є серйозним фактором стримування російської агресії. Але не забуваймо, що це лише один із факторів. І говорити про прямий зв’язок між припинення транзиту і початком масштабного вторгнення — це перебільшення», — вважає безпековий аналітик.
Він радить Україні тим часом дбати про військові, політико-дипломатичні та інші засоби для попередження можливої російської агресії.
Джерело: