Як відреагувала на результати президентських виборів у Сполучених Штатах Україна, що була водночас стороннім спостерігачем і учасником історії протистояння між двома кандидатами — Дональдом Трампом та Джо Байденом?
За київським часом було близько 18:30, субота, коли американські медіа почали говорити, що на президентських перегонах у Сполучених Штатах лідирує Джо Байден. Вже незабаром після цього президент України Володимир Зеленський привітав Байдена та обрану ним на посаду віцепрезидента Камалу Гарріс, висловивши сподівання на «оптимістичне майбутнє стратегічного партнерства» зі США.
Що ж Україна очікує від президентства Байдена? Точно не ослаблення санкцій щодо Росії чи підтримки «Північного потоку-2». Позиція Байдена в цих питаннях категорична.
«Американські відомства зберігали політику США щодо України послідовною. Проте залишався страх, що за другої каденції Дональда Трампа Україну перетворять на предмет торгу в обмін на відновлення відносин із Росією», — зазначив співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник.
Олексій Гарань, професор політології НаУКМА, науковий директор фонду «Демініціативи», припускає, що такого очевидного контрасту у ставленні до України та діях щодо неї, як це було в правлінні Трампа, за наступного президента не буде. У цьому сенсі Байден буде більш стабільним та прогнозованим, каже він. Адже він дійсно глибоко знає українські питання: які реформи потрібні, як вони мають працювати і який ефект мати, каже Гарань. А от «відбілювання Путіна», як це відбувалось за Трампа, чи перезавантаження відносин із Росією не буде, упевнений експерт.
Із цим згоден і Олексій Мельник. Він каже: Трамп називає Росію супротивником і загрозою, тож навряд адміністрація Байдена матиме хоч якісь ілюзії щодо Кремля. Сполучені Штати і Україна мають «спільного ворога», додав він.
Джерело: